Výprava za zkamenělinami

Další výpravu do pravěku uspořádala Letopisecká komise Radotín v neděli 9. dubna. Zdejší geologické lokality jsou velmi populární, velký zájem je i o sběr zkamenělin, takže na exkurzi s geologem Štěpánem Rakem ml. vyrazilo neuvěřitelných 190 lidí. A další podstatný detail – celá výprava byla zdarma! 

 

V dubnu loňského roku se geoexkurze konala poprvé a přišlo na ni přes sto zájemců (článek). Letos se počet návštěvníků ještě navýšil. Sraz byl na autobusové zastávce Nádraží Radotín v devět hodin ráno a na tento čas postupně dorazili zájemci všech věkových kategorií - děti s kladivy, celé rodiny v trekových botách a s velkými batohy na zádech. Nástupiště, okolní chodník a celý prostor zastávky byly během 10 minut naprosto zaplaveny lidmi, auta parkovala, kde se dalo. Zděšení řidiče autobusu mluvilo za vše. :-) Do vozu, který je v běžných podmínkách de facto prázdný, se mu totiž hrnuly nekonečné davy natěšených lovců trilobitů - autobus praskal ve švech a venku jich čekala ještě dobrá třetina! Na všech zastávkách cestou čekali nejen zájemci, ale také běžní cestující, kteří to ale na rozdíl od těch prvních vzdali a počkali si raději hodinu na další spoj.

 

K Cikánce postupně dorazilo neuvěřitelných 190 lidí, někteří přijeli auty nebo dorazili pěšky. Štěpán Rak, průvodce nedělním zkamenělým dopolednem, rozdal vytištěné průvodce a zástup se mohl vydat k první lokalitě – Ortocerovému lůmku. Podle slov paleontologa Štěpána Raka se do lůmku vejde tak 30 až 50 lidí, ale přesto se zde během hodiny vystřídali všichni. Dokonce našli osm ocasních štítů trilobitů, kteří zde patří spíše ke vzácnostem.

vyzaduji

Návštěva v Ortocerovém lůmku, 9.4.2017

 

Kolem cementárny se pokračovalo v zástupu, který podle Štěpána Raka připomínal spíš stěhování národů než geologickou vycházku. U vstupu do údolí Šachetského potoka se účastníci seznámili se všemi lokalitami i bezpečnostními pokyny včetně pravidel chování v lomech. U informační tabule s obrázky zkamenělin se hovořilo o těžbě vápenců, významných zkamenělinách a jejich prapodivných názvech.

vyzaduji
Povídání o zkamenělinách u informační tabule Národní přírodní památky Černá rokle.

 

Následovala výprava do Černé rokle, kde se sběrači vrhli do rozsáhlých suťových polí a netrvalo dlouho a mnozí už měli své trilobity. Nejčastěji šlo o zástupce rodu Odontochile, ale také mušlím podobné ocasní štíty druhu Spiniscutellum umbelliferum.

 

Další a poslední zastávkou byly Sudy u Kosoře, kde mnozí zkoušeli štěstí v místních šedých vápencích a našli zde mnoho trilobitů. V očích dospělých jsme mohli zahlédnout dětskou a upřímnou radost. „Pocit, který se vás zmocní poté, co rozklepnete vápenec a jste úplně prvním člověkem na světě, který trilobita uvnitř vidí po čtyř stech milionech let – je opravdu úžasný,“ uvedl na závěr průvodce Štěpán Rak.

 

vyzadujivyzadujivyzadujivyzaduji

Další snímky najdete ve fotogalerii

Zveřejněno: 18.04.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 4375 x