Linka 248 vyjede v září

vyzadujiNová autobusová linka do dosud hromadnou dopravou zcela neobsloužené oblasti radotínských Viniček vyjede již v září. A díky lince 248 se pro místní vyřeší i současný nevyhovující provoz autobusu 244 ze Smíchovského nádraží mimo špičku (zejména ve večerních hodinách).

Pokud dopadne dobře poslední prověření připravenosti (konat se bude 15. srpna), Viničky budou mít nové spojení již od začátku září. Bude tak úspěšně uzavřena letitá snaha Městské části Praha 16 o zlepšení dopravní obslužnosti nejzápadněji ležící oblasti Radotína, kde dosud spojení městskými autobusy končí na východě u křižovatky ulic Karlická a Na Viničkách a na severu zastávkou na Zderazské ulici. Uvedená místa jsou ale občanům dosti vzdálená a k dosažení zastávek bylo doteď nutné překonat až 80metrové převýšení. 

Z možných navrhovaných tras a opakovaného prověřování v terénu vyšla jako vítězná tato: menší autobus (midibus) bude vyjíždět z Nádraží Radotín, bude respektovat trasu linky 244 až do zastávky Na Viničkách. Zde některé spoje pojedou zpět po trase linky 244 a vybrané spoje odbočí do ulice Na Viničkách, dále vpravo do Kolové a budou se ulicí Na Viničkách vracet zpět dolů. Odbočí vpravo do Vojetické a Zdickou ulicí, která bude muset být ve spodním úseku zjednosměrněna, vyjedou na Karlickou ulici a vrátí se průjezdem Sídliště Radotín na trasu 244 až do konečné zastávky Nádraží Radotín.

Testovací jízda midibusu, 29.3.2018
Testovací jízda midibusu, 29.3.2018

V oblasti Viniček vznikne celkem 6 nových zastávek, někde bude nutné budovat zcela nové nástupiště (zastávka „Dehtínská“), ve většině případů se využije stávajících chodníků (maximálně se nástupiště rozšíří). Dopředu avizovanou nepříjemností bude omezení parkování v některých úsecích ulic, z místního šetření ale vyplynulo, že nebude nutná „drastická varianta“ – tedy zjednosměrnění celé trasy midibusu či „vyparkování“ všech aut v těchto úsecích v obou směrech.
vyzaduji

Pražský ROPID také čeká na nový spoj, protože díky němu bude moci vyřešit letité stesky radotínské radnice i občanů na jednotné časy odjezdů vlaků linky S7 a autobusu 244 ze Smíchova do Radotína, zejména ve večerních, pozdních večerních a víkendových časech – pokud cestujícímu ujede spoj, na další musí čekat až desítky minut a následně pak vlak a autobus odjíždí pouze pár minut po sobě (což má podle ROPIDu smysl právě kvůli navazujícímu přestupu vlak/autobus na radotínském nádraží směrem „Sídliště Radotín“ a do nově „Viničky“). Díky lince 248 by se i toto mělo změnit.       

Po finálním schválení najdete aktuální informace ke spuštění linky 248 na webu i facebookovém profilu MČ Praha 16.

Další změny v MHD
Zcela novou autobusovou linkou bude přímý „krátký“ spoj mezi Nádražím Radotín a Sídlištěm Zbraslav – číslo 247, ve špičce bude jezdit každých 20 minut. Díky tomu se „osamostatní“ linka 246, která už bude jezdit pouze dlouhou trasu Zbraslavské náměstí – Nádraží Radotín – Řeporyjské náměstí – Sídliště Stodůlky. Díky linkám 244 a 248 budou mít lidé nastupující na Sídlišti Radotín exkluzivní interval ve špičce 7,5 minuty, aby se dostali do centra Radotína a pak dále do centra Prahy.

Související články: 
Prověření tras BUS na Viničkách
Zveřejněno: 19.07.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 3713 x