Proč jsou u tunýlku semafory?

Od začátku září řídí provoz aut u tunýlku spojujícího Prvomájovou ulici s Vrážskou semafory. Jejich úkolem je zklidnit dopravu u podjezdu a přesunout čekající auta na okraj Radotína. Problémem zůstávají řidiči, kteří centrum Radotína neobjíždějí po Pražském okruhu, a cestu do Černošic či Dobřichovic si zkracují naší městskou částí.

Úzký podjezd pod železnicí před „Jankovkou“ ucpávala v minulých měsících během dopoledních i odpoledních špiček auta a docházelo v něm k problematickým situacím. Vedení radotínské radnice se společně s Policií ČR a se zástupci investora modernizace železniční trati dohodli, že nejlepším řešením bude osadit tunýlek a přilehlou křižovatku s Vrážskou světelným signalizačním zařízením. 

Semafory v Prvomájové
Semafory před tunýlkem v Prvomájové ulici. 
Foto: Petr Buček 

Ale pozor! Do tunýlku by se řidiči neměli snažit dostat po Vrážské ulici ze směru od radotínského nádraží. Celý objízdný dopravní systém počítá s tím, že do tohoto podjezdu pod tratí mají především vjíždět auta přijíždějící od Chuchle. Auta pohybující se v lokalitě u nádraží nebo u Billy by měla trať překonávat po přejezdu.

„Díky semaforům odpadly kritické situace v tunýlku, do kterého auta vjížděla najednou z obou stran, protože někteří řidiči nerespektovali dopravní značení. Druhým přínosem je částečné zklidnění provozu na křižovatce ulic Na Betonce s Prvomájovou, kam od tunýlku po instalování semaforů auta přijíždějí po skupinkách podle toho, kdy dostanou zelenou,“ říká radotínský místostarosta Miroslav Knotek. Stojící řady vozidel se tak z Prvomájové přesunuly do Vrážské, do její neobývané části. Prvomájové se tím ulevilo.

Světelná signalizace se objevuje před vjezdem do tunelu v Prvomájové ulici i za jeho výjezdem, další semafory stojí ve Vrážské v obou směrech – od Chuchle i od radotínského nádraží. „Toto řešení jsme prosazovali od samého počátku, ale kvůli neúplnému projekčnímu zpracování a především nesouhlasnému stanovisku ze strany Dopravního inspektorátu Policie ČR z 27. února letošního roku byla varianta se světelným signalizačním zařízením tehdy zamítnuta. Poté to vypadalo, že se semafory na problematickém místě objeví v červenci. Další zpoždění však přinesl zdlouhavý schvalovací proces, následná úprava projektu podle připomínek a fyzický nedostatek semaforů od dodavatelské společnosti Eltodo,“ vysvětluje radotínský starosta Karel Hanzlík. 

Semafory zde zůstanou až do chvíle, než se otevře podjezd pod novým železničním mostem u Horymírova náměstí a Karlické ulice. Jeho zprovoznění je plánováno na začátek prosince. „Všechny i nadále žádám o trpělivost, modernizace železnice bohužel přináší očekávané komplikace v dopravě. Naším cílem je, aby se auta nehromadila a nestála v kolonách především v obytné zástavbě,“ uvádí starosta Hanzlík. 

Pro řidiče, kteří Radotínem projíždějí z centra Prahy do Černošic, Dobřichovic a do dalších míst, platí i nadále objízdné trasy po Pražském okruhu a po silnici na Strakonice. „Řada řidičů na vyznačené objízdné okruhy bohužel nedbá a snaží se za každou cenu dostat do obcí dále podél Berounky přes Radotín. Nemáme však žádné páky, jak jim v tom zabránit,“ konstatujte místostarosta Miroslav Knotek.

Úzký tunýlek se dočká celkové rekonstrukce v další etapě modernizace železnice mezi Smíchovem a Radotínem. Trať nad ním se posune nahoru, aby rozšířeným obousměrným tunelem mohla projíždět vyšší vozidla – například hasičská auta. Kvůli nutnému navýšení kolejiště nad tunýlkem a celého přilehlého úseku zahrnuli projektanti tuto stavbu až do další fáze rekonstrukce trati, která začne na začátku příštího roku a zaměří se především na část u radotínského nádraží. 
Zveřejněno: 08.09.2020 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2232 x