Složky integrovaného záchranného systému prověřily protipovodňovou ochranu v Radotíně

Radotín se v noci z pátku 21. října na sobotu 22. října stal místem, kde proběhlo rozsáhlé cvičení. Testovala se tu stavba mobilních protipovodňových zábran. Akce na levém břehu řeky Berounky se zúčastnilo 230 lidí, kteří postavili 423 metrů protipovodňových zábran. 

„Velice vítám, že se s magistrátním odborem bezpečnosti a složkami integrovaného záchranného systému podařilo domluvit společné cvičení. Podobná preventivní akce vždy ukáže připravenost a důležitou úroveň součinnosti všech zainteresovaných účastníků pro případ krizových scénářů, v tomto případě povodňového stavu na Berounce. Už z toho důvodu, že od poslední a zároveň první výstavby mobilních částí protipovodňové ochrany uplynulo dlouhých devět let,“ uvedl radotínský starosta Karel Hanzlík všem zúčastněným při organizačním zahájení. Bylo to při poslední velké povodni v červnu 2013.

Stavělo se na všech úsecích současně. A to od ulice K Lázním, Výpadovou, přes Věštínskou, Šárovo kolo a U Jankovky. Individuální protipovodňovou ochranu Městské části Praha 16 v oblasti Šárova kola stavěla radotínská jednotka sboru dobrovolných hasičů ve spolupráci se zaměstnanci místních technických služeb. Ti už měli natrénováno ze středečního nezávislého výcviku, takže práce proběhly bez jakýchkoliv zádrhelů. Vlastní stavba a demontáž mobilních prvků jim trvala v součtu pouhé dvě hodiny. 

Radotínský starosta Karel Hanzlík při úvodním zahájení cvičení stavby protipovodňových opatření, 21.10.2022
Foto: Fb profil HZS Praha
Radotínský starosta Karel Hanzlík při zahájení cvičení
Foto: Facebookový profil HZS Praha 




„O podobnou akci jsme usilovali již v minulosti, ale původní návrhy termínů cvičení kolidovaly v posledních dvou letech s komplikovanými objízdnými trasami, které byly spojeny s náročnou modernizací železniční trati a s rozšiřováním křižovatky na náměstí Osvoboditelů,“ vysvětluje starosta Hanzlík. Část úseku ve Vrážské nebyla součástí cvičení. Důvodem je to, že zde rozšířená linie protipovodňové ochrany, jejímž investorem je státní organizace Správa železnic, nebyla zatím zkolaudována a převedena do vlastnictví hlavního města Prahy.

„Je známo, že Berounka není regulovaným tokem, na rozdíl od Vltavy a její kaskády. Předpoklad povodní je proto na Berounce daleko vyšší. Proto jsme rádi za každou podobnou zkoušku a cvičení i přes to, že dochází k částečnému omezení provozu na území Radotína. Děkujeme všem, kteří se na zdárném průběhu radotínského cvičení podíleli,“ dodal Hanzlík. Během akce byla totiž uzavřena hlavní Výpadová silnice a omezený provoz byl i v okolních ulicích. Uzavírky platily od pátečních 18 hodin až do ranních hodin v sobotu 22. října. 

Cvičení organizoval Magistrát hlavního města Prahy a jeho Odbor bezpečnosti v čele s hlavní koordinátorkou akce, ředitelkou JUDr. Štalmachovou, ve spolupráci s Městskou částí Praha 16. Akce se zúčastnily jednotky sborů dobrovolných hasičů nejen z Radotína, ale i Velké Chuchle, Zbraslavi, Lochkova, Lipenců, Cholupic, Třebonic a Stodůlek, ale také Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy, Aktivní zálohy Armády ČR, Správa služeb hl. m. Prahy, společnost Pražské vodárny a kanalizace, Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy a Vodní díla – TBD. Nechyběli příslušníci Policie ČR a Městské policie hlavního města Prahy. Nutné bylo zapojení Operačního střediska Krizového štábu hlavního města Prahy a Operačního střediska Správy služeb hlavního města, kde byly prověřeny takzvané informační toky.

Radotínská jednotka sboru dobrovolných hasičů staví protipovodňové mobilní zábrany v Šárově kole:



Hrazení se skládá ze 132 polí a jeho hmotnost je přes 53 tun. Jedná se o železobetonové zdi doplněné mobilním hrazením typu EKO-SYSTEM. Pořizovací cena celé etapy 0006 je více než miliarda korun, radotínská část vyšla na cca 253 milionů korun. Prvky protipovodňové ochrany prošly kolaudací, jedná se o vodní dílo III. kategorie. Počítá se s tím, že budou použity v případech, kde jsou ohroženy řádově desítky až stovky lidí, mohou být ztráty na lidských životech, škody na obytné a průmyslové zástavbě i dopravní síti. Stavba označená č. 0012 „Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy, etapa 0006“, byla kolaudována v roce 2010, nicméně je poslední etapou stavby č. 0012, jejíž výstavba nebyla doposud cvičením prověřena.

Zveřejňujeme časosběrné video od SDH Praha - Velká Chuchle. Záběry byly pořízeny na Výpadové ulici:



„Rozsáhlá preventivní akce, která byla svým rozsahem chystaná přibližně na desetihodinový průběh, byla díky skvělé připravenosti všech zúčastněných ukončena o tři hodiny dřív, než bylo v organizačním plánu,“ sdělil na závěr starosta Karel Hanzlík, jenž má oblast krizového řízení a bezpečnosti ve své gesci a dodává: „Celé cvičení potvrdilo funkčnost celého systému integrovaného záchranného systému a to, že rozsáhlá oblast s více jak sto nemovitostmi táhnoucí se od Horymírova náměstí dále kolem Výpadové ulice až po Šárovo kolo je na případnou povodeň dobře připravena.“

Stavba protipovodňových zábran ve Výpadové ulici (21.10.2022 ve 23.20 hodin): 



Související: 

➡️ Fotogalerie
➡️ Fotky na Google Photos
➡️ Preventivní cvičení výstavby protipovodňových opatření a dopravní omezení
➡️ Hasiči otestovali „protipovodňovky“ v Šárově kole
➡️ Dopravní opatření - uzavírka parkoviště "U Ondřeje" na úřední desce


Zveřejněno: 23.10.2022 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1468 x