V Radotíně vyrostou nové stromy

Okolo 80 stromů vysadí ještě letos zahradníci v Radotíně. Nová zeleň se během listopadu objeví na devíti různých lokalitách – od Místa u řeky přes sídliště až po parčíky v blízkosti školy a radnice. Přípravné práce začnou již v pondělí 4. listopadu.

Parčík na Loučanské ulici

Parčík v Loučanské ulici, kde se bude 17.11.2019 sázet Strom svobody a demokracie.

Radotínská radnice na výsadbu nových stromů získala z hlavního města Prahy dotaci 1,2 milionu korun. „V rámci výběrového řízení jsme obdrželi nabídky od sedmi zahradnických firem. Poptávali jsme výsadbu 60 stromů, nakonec však zaplatíme méně, než jsme čekali, asi 900 tisíc korun. Za zbylé peníze vysadíme další stromy a celkem se dostaneme až k 80 kusům,“ říká tajemník Úřadu městské části Praha 16 Pavel Jirásek. Příští rok se přidá i další nová zeleň. Právě se rozbíhající rekonstrukce železniční tratě přinese kácení, které si vyžádá další náhradu.

Tolik nově zasazených stromů jako letos na podzim se v Radotíně v posledních letech neobjevilo. Jedná se o vzrostlé stromy, jejichž kmen má obvod alespoň dvacet centimetrů. Druhově budou zastoupené duby, jeřáby, okrasné třešně, platany, lípy, javory a další. „Nynější výsadba zapadá do dlouhodobé koncepce radotínské radnice, na které pracujeme v posledních letech. Chceme dále rozvíjet mezi občany velmi oblíbené Místo u řeky, revitalizaci jsme připravovali také pro zeleň v okolí školy a ulice Václava Balého,“ uvádí Karel Hanzlík, radotínský starosta. Nová výsadba však zamíří také k nedávno vybudovanému fitparku u Berounky, na staré sídliště nebo na dětské hřiště v ulici Jarmily Novotné.

Firmy, které nové stromy v Radotíně vysazují, se o ně budou i příštích 18 měsíců starat. „Zeleň to nemá u nás úplně jednoduché. Jsme blízko řeky a písčité podloží nepřeje dostatečné závlaze. Nové stromy se někdy neuchytí. Proto je důležité, že se dodavatelské firmy zavázaly o novou zeleň pečovat půldruhého roku po vysazení,“ vysvětluje tajemník úřadu Pavel Jirásek.

Dotace z hlavního města přišla podle radnice ve vhodnou dobu. „Projekty spojené s výsadbou zeleně jsme chystali během několika posledních let. Nyní jsme pro ně získali z rozpočtu hlavního města Prahy dotaci určenou na revitalizaci ekologických zátěží, veřejného prostoru a výsadby stromů. A za tyto peníze vysadíme v Radotíně okolo 80 stromů,“ vysvětluje místostarosta Miroslav Knotek.

Nové stromy nechá radnice vysadit mimo jiné na Místě u řeky. Oblíbená lokalita mezi školními budovami a Berounkou se navíc oproti současnému stavu rozšíří. Tyto úpravy přijdou z větší části na řadu během příštího roku. Nové stromořadí jeřábů vytvoří alej namířenou ke vchodu do kostela. Pod ní směrem k řece vznikne malá louka určená pro dětské hry nebo pro odpočinek dospělých. A další dřeviny se objeví v pásu podél cyklostezky až k biotopu. Celkem zde zakoření 24 nových stromů. Většinou půjde o jeřáby a třešně ptačí. Přibudou také další lavičky s výhledem na Berounku.

Podobu rozšířenému Místu u řeky vtisklo architektonické studio Tři architekti, se kterým radnice spolupracuje mimo jiné také na přípravě Centra Radotín. Výběr stromů měl na starost Ondřej Fous, zahradní designér a vysokoškolský pedagog. Společně navazují na práci akademického sochaře a zahradního architekta Jana Schlitze, který vtiskl tvář prvním úpravám Místa u řeky. Nyní připravované rozšíření klidové zóny u Berounky je součástí postupné přeměny jejího břehu sahajícího od biotopu až k tenisovým kurtům. O celý prostor přitom až do 90. let minulého století nikdo moc nepečoval. Okolo roku 1995 se zde objevila cyklostezka a radnice spustila řadu úprav tak, aby prostory u řeky změnila na příjemné odpočinkové místo.

Text: Petr Buček


Pozvánka na 17.11.2019

Vloženo: 30.10.2019 – Eva Javorská ; Přečteno 1167 x