Za trilobity s geologem

Letopisecká komise Radotín opět uspořádala vycházku s radotínským geologem Štěpánem Rakem mladším. Akce s názvem „Zkamenělý Radotín“ seznámila zájemce s významnými geologickými fenomény našeho okolí.

Sraz byl v 10 hodin nedaleko radotínského nádraží. Celkem 44 lidí dojelo autobusem na zastávku K Cikánce, kde je Štěpán seznámil se základními bezpečnostními pravidly, poučil děti, jak užívat kladivo a co se smí a nesmí. Především je přísně zakázáno klepat do skály. Ta se ničit nesmí, je chráněná, a navíc se nachází v chráněné krajinné oblasti.

Geologická vycházka se Štěpánem Rakem, 15.6.2019
Foto: Jiří Bárta, Letopisecká komise Radotín
Geologická vycházka se Štěpánem Rakem, 15.6.2019
Foto: Jiří Bárta, Letopisecká komise Radotín Geologická vycházka se Štěpánem Rakem, 15.6.2019
Foto: Jiří Bárta, Letopisecká komise Radotín Geologická vycházka se Štěpánem Rakem, 15.6.2019
Foto: Jiří Bárta, Letopisecká komise Radotín
Geologická vycházka se Štěpánem Rakem, 15.6.2019

Podél silnice skupina bezpečně došla do nedalekého Ortocerového lůmku, který je podle průvodce Raka snad nejbohatším nalezištěm ortocerů. Dali jsme mu za pravdu, všude se zde nacházely jejich rovné zkamenělé schránky! Tašky, kapsy i batohy se rychle plnily. Pár dětí našlo dokonce i pěkné nálezy trilobitů, kteří zde patří celkem ke vzácnostem. Poté jsme se vydali po úzkém chodníčku kolem cementárny, poslechli si krátké povídání o její historii a poznali jsme také radotínské skály na protějším svahu.

Údolím jsme se vydali jeden za druhým po pravé straně. I když jsme šli po silnici do Kosoře, která je v současné době objízdnou trasou, mnoho aut zde nejezdilo. V Černé rokli nám Štěpán ukázal černý i šedý vápenec a řekl, v čem a jak sbírat. Hurá do sutí a zkoušet štěstí! Každý po vyprávění Štěpána o pancířnatých rybách po nějakém jejím nálezu toužil. Přeci jen mít doma kousek ryby jménem Kosoraspis, Radotina či Tlamaspis je lákavé. To se nám sice nepovedlo, ale našli jsme pěkné mušle jménem Panenka a hlavonožce.  Slunce pěkně pálilo, a tak byl každý stín stromu velmi žádaný. Po nějaké době jsme hromadně odešli do Sudů u Kosoře a zde se vrhli do suťových polí s kladívky. Trilobití horečka se šířila davem - našli jsme tady asi dvacet trilobitů, některé opravdu krásné. 

Je vidět, že zdejší lomy byly kdysi dávno dnem tropického oceánu s pestrým životem. Děkujeme Štěpánovi, že opět objednal pěkné počasí a že nás seznámil s výjimečnou 400 milionů let starou historií našeho Radotína.
Jiří Bárta
Zveřejněno: 18.06.2019 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2654 x