Kino Radotín slavnostně uvede Cyrila a Metoděje

Těsně před vánočními svátky, konkrétně 19. prosince od 17.30 hodin, proběhne v radotínském kině za účasti herců a tvůrců celopražská premiéra filmu Petra Nikolaeva Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů, která završí právě probíhající 1150. výročí příchodu těchto světců na území později označovaně jako Velká Morava (další tři premiéry proběhnou v Brně, Olomouci a Zlíně).

A že kino Radotín dostalo přednost před velkými multiplexy? Producentem filmu je totiž radotínský občan a zastupitel Viktor Krištof, který se slavnostního večera zúčastní spolu s dalšími hosty, především představitelem Cyrila Ondřejem Novákem (možná dorazí i Metoděj – Roman Zach) či režisérem Petrem Nikolaevem a autorem hudby Jiřím Pavlicou.

Film Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů vznikal souběžně s televizním čtyřdílným dokudramatem, je však hutnější, s celou řadou nových scén, z nichž nejdůležitější je bitva o Veligrad.

Příběh má silný dramatický spád, který odpovídá tehdejší nelehké situaci: zatímco soluňští bratři Cyril s Metodějem pracovali, na žádost knížete Rostislava a z příkazu císaře Michaela III, na podobě písma pro Slovany, překladech náboženských textů a novém právním řádu, kolem probíhal boj o politickou nadvládu. Franský panovník Ludvík Němec prosazoval své zájmy skrze západní klér, jehož latinskému kázání ovšem lidé nerozuměli. O vymanění z franského vlivu usiloval kníže Rostislav, jeho synovec Svatopluk naopak ve spojení s Ludvíkem viděl svou příležitost…

Film je na české prostředí unikátní nejen svou výpravností, ale také množstvím použitých triků. Přitažlivým způsobem zobrazuje významné události 9. století, o kterých jsme se ve škole neučili. Protože přiznejte si, co kdo z vás ví o příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, o knížeti Rostislavovi, jeho synovci Svatoplukovi, ale i o způsobu života obyčejných lidí před 1150 lety?

Filmová verze má 85 minut a můžete se těšit na spoustu známých herců, jakými jsou např. Josef Abrahám, Vladimír Javorský, Milan Bahúl nebo Radka Fidlerová. Celkově se na filmu podílelo přes 120 herců, 3000 komparzistů a 50 profesionálních kaskadérů. Štáb pod vedením Petra Nikolaeva a producenta Viktora Krištofa měl téměř 100 členů a během natáčení se na place vystřídala více než desítka poradců z řad historiků, religionistů a členů římsko-katolické i pravoslavné církve.

Ve většině kin bude film uváděn od 26. prosince. Nenechejte si tedy ujít tuto příležitost a oslavte Vánoce s věrozvěsty!

Kompletní informace o filmu jsou na www.filmcyrilametodej.cz
Více ke 1150. výročí cyrilometodějské mise najdete na
www.velehrad.eu

Zveřejněno: 16.12.2013 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 6702 x