OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 16 a Úřadu Městské části Praha 16. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 16. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku.
Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*
*
*
 
*


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Měření teploty v bytech (Sklenář 22.11.2022 9:29) – Místní hospodářství
  Dobrý den,v současné době od 1.1.2023 dochází k navýšení plateb za energie-topení.V obecních bytech jsou umístněny měřáky 20cm pod stropem,kde je stále teplo.Další věc-tyto měřáky reagují na jakékoliv teplo,např.nebudu topit ale vařím.V tomto případě platím el.energii a teplo jako bych odebíral z topení i když je vypnuté.Dojde ke změně měření tepla,tak jako jinde na měření na radiátorech? Děkuji Skl.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 23.11.2022 9:38)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš dotaz, na který odpovídá Hana Špryňarová, vedoucí Oddělení správy obecních nemovitostí: Vážený pane Sklenáři, níže je popsaná metoda měření tepla v bytech, které jsou ve správě nemovitostí Městské části Praha 16. Změnu měření tepla pomocí indikátorů na radiátorech může provést, až po skončení platnosti smlouvy se společností Softlink s. r. o. Na tuto poskytovanou službu bude poté vypsané výběrové řízení dle zákona o veřejných zakázkách.

   V případě dalších dotazů se obraťte na naše Oddělení správy obecních nemovitostí, Sídliště 1600/15a, Praha-Radotín.

   Denostupňová metoda počítá s tzv. denostupni (dále jen DNS). Pro výpočet DNS je potřebný teploměr umístěný uvnitř referenční místnosti v bytě a druhý teploměr, který bude měřit venkovní teplotu. Venkovní teploměr se instaluje nejlépe na severní stěnu objektu a to proto, aby jeho náměr nebyl zkreslen ohřevem od slunce. Venkovní teploměr by také neměl být umístěn u výdechů kanalizace nebo vzduchotechniky. Cílem je měřit co nejpřesněji venkovní teplotu bez vlivu zkreslujících faktorů. Vnitřní teploměry se instalují do bytových obytných místností (obývací pokoje, ložnice, pracovny, dětské pokoje). Obvykle se neinstalují do kuchyní, neboť teplo z vaření může ovlivnit měření. Teplotní sensory v bytech se instalují striktně do stejné výšky od podlahy a to proto, aby byla zajištěna spravedlivost měření. Teplota v rámci místnosti se liší podle výšky od podlahy. Teploměr v bytech se montuje na protilehlé stěny k oknům a to tak, aby na ně nikdy nemohlo svítit slunce. Neměly by být instalovány nad zdroji tepla (například televize nebo akvárium) a také by měly být vzdáleny alespoň 50 cm od dveří (kvůli eliminaci vlivu průvanu). Nejde-li sensor namontovat na protilehlou stěnu (skříň, obraz atp.), využije se pro montáž některá z bočních stěn v místě nejvíce vzdáleném od oken.

   Vlastní výpočet DNS se pak provádí dle vzorce Tin - Text * Den = DNS (Tin = vnitřní teplota, Text = venkovní teplota, Den = 1):

     Tin = 22 st. C, Text = 5 st. C ... zde je výpočet DNS (22 - 5) * 1 = 17 DNS

     Tin = 22 st. C, Text = -7 st. C ... zde je výpočet DNS (22 - (-7)) * 1 = 29 DNS

   Z uvedeného příkladu je zřejmé, že čím je větší rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, tím více je vygenerováno DNS. Jako Tin a Text se používají průměrné denní teploty. Čím častěji se měří, tím je výpočet přesnější. Naše společnost v současnosti používá sensory, které měří teplotu v intervalu 5 - 15 minut (dle nastavení) a tuto hodnotu zasílají na server společnosti SOFTLINK s.r.o., která zpracovává pro Městskou část Praha 16 rozúčtování pro byty na starém sídlišti. Aby se DNS vygenerovaly pouze ve dnech, kdy se fyzicky topí, montuje se ještě speciální sensor na přívod topného media. Podle teploty topného media se spolehlivě určí, zda je topná sezona či nikoliv. DNS se vygenerují tedy jen ve dnech topné sezony.

   Samotné DNS však vypovídají pouze o poměrném energetickém nákladu konkrétní místnosti. Náměry DNS je potřeba přepočítat na m2 plochy bytu (u objektů se stejnou výškou stropu) nebo na m3 objemu (u objektů s nestejnou výškou stropů). Zde je potřeba zmínit, že existuje standardní a ekonomická verze denostupňové metody. Ekonomická verze využívá pouze jeden sensor v rámci bytové jednotky (umísťuje se většinou do obývacích pokojů) a náměr sensoru se násobí plochou bytu nebo objemem bytu (vzniká tedy DNSm2 nebo DNSm3). Standardní model denostupňové metody počítá s údaji z více sensorů. Pro představu uvedu příklad bytu 3 + 1 v panelovém domě se stejnou výškou stropů v celém objektu. V bytě budou umístěny 3 sensory. První v obýváku (20 m3), druhý v ložnici (15 m2) a třetí v dětském pokoji (10 m2). Kromě uvedených místností má byt ještě neměřenou část - kuchyň, koupelnu, WC a předsíň - celkem 22,5 m2. A právě tato neměřená část se musí rozdělit dle výměr místností s teplotními sensory (tady v poměru 20:15:10). Vypočítá se tedy plocha vlivu jednotlivých sensorů (obývák 20 + 10 = 30 m2, ložnice 15 + 7,5 = 22,5 m2, dětský pokoj 10 + 5 = 15 m2).

   Výpočet v rámci roku se provádí tak, že se u každého sensoru sečtou vygenerované DNS ze všech dnů topné sezony a vynásobí se plochou vlivu konkrétního sensoru. Tak se to provede u všech teplotních sensorů

   v objektu. Celkové číslo DNSm2 nebo DNSm3 za objekt se pak vydělí plochou bytů a vyjdou průměrné bytové DNS. A v jejich poměru se rozdělí náklad na teplo mezi jednotlivé domácnosti.

   S pozdravem
   Eva Javorská

 • Otázka: GDPR a online objednávka (Štěpánka Cmíralová 05.11.2022 15:46) – Správní oblast a osobní doklady
  Dobrý den, můžu si, prosím, ověřit, zda v souvislosti s objednáním nového OP na Vašich stránkách je v pořádku odkaz na adresu kadlecelektro a zda si skutečně rezervuji čas na vystavení nového občanského průkazu? Děkuji :)

  Potvrzovací email obdržíte z adresy noreply@kadlecelektro.cz. Potvrzení je nutné provést do 10 minut.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 08.11.2022 8:50)
   Dobrý den, paní Cmíralová,
   děkujeme za Váš dotaz, na který odpovídá Lenka Čermáková, vedoucí Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů: 
   Společnost Kadlec-elektronika, s.r.o. opravdu zajišťuje pro náš úřad rezervační systém WebCall. Pokud si tedy vyberete příslušnou agendu a termín a následně potvrdíte odkaz v e-mailu, budete objednána k nám na Úřad městské části Praha 16 a budete ve Vámi vybraném termínu přednostně obsloužena. Jen je potřeba PIN, který Vám přijde do e-mailu, zadat do vyvolávacího zařízení v čekárně.
   Jana Hejrová
 • Otázka: Skládka u přejezdu (Eva Knollová 05.11.2022 8:43) – Životní prostředí
  Dobrý den, u přejezdu je skládka lahví od vodky atd. Prosím o odstranění.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 07.11.2022 14:37)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš podnět. Žádost o úklid jsme předali vedoucímu stavby optimalizace železnice a bylo slíbeno, že nepořádek bude v rámci uzavření přejezdu v ulici Na Betonce uklizen.
   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: Nástěnka KSČM (Jan Lukavský 26.10.2022 22:54) – Obecné téma
  Dobrý den,
  rád bych se dotázal na možnost odstranění nástěnky Komunistické strany Čech a Moravy, která se nachází na náměstí Osvoboditelů naproti supermarketu Albert. Pokud pominu všeobecné a jasné důvody, proč by zrovna tato strana neměla dostávat podobný prostor k sebepropagaci v centru naší městské části, důvodem k odstranění by mohl být i stav této nástěnky. Již řadu měsíců (možná i více než rok) je nástěnka očividně neudržovaná, což na frekventovaném místě vizuálně nevypadá dobře. KSČM navíc již od roku 2014 není součástí radotínského zastupitelstva a dle Kroniky Radotína za rok 2020 její místní oddělení již ani neexistuje. Domnívám se proto, že vhodným řešením by bylo odstranění této nástěnky.
  S pozdravem
  Jan Lukavský
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 01.11.2022 11:58)
   Dobrý den, pane Lukavský, 
   děkujeme za Váš příspěvek. Situaci s nástěnkou prověříme. 
   Děkujeme za pochopení. 
   Jana Hejrová
 • Otázka: Údržba chodníku (Lenka 06.10.2022 18:18) – Životní prostředí
  Dobrý den, jen se chci zeptat, proč léta není udržován chodník proti kinu. Děkuji
  • Odpověď: (Eva Javorská) 07.10.2022 9:25)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš podnět. Předala jsem ho vedoucímu technických služeb, který Vás prosí o upřesnění, co myslíte tím, že není chodník udržován. Před 14 dny byl chodník zbaven plevele (což se děje 3x do roka, stejně, jako na ostatních místech v Radotíně).
   Děkuji a přeji krásný den,
   Eva Javorská
  • Odpověď: (Eva Javorská) 17.10.2022 9:59)
   Dobrý den,
   dnes chodník kontroloval vedoucí technických služeb a krom zeleně ze soukromého pozemku, která zasahuje na chodník naproti kinu, je chodník uklizen.
   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: MŠ Býšovská (Veronika Marešová 06.10.2022 23:05) – Životní prostředí
  Dobrý den,
  chtěla bych upozornit na zanedbaný chodník kolem dokola MŠ Býšovská. Chodník je zarostlý a děti ze školky nemohou využívat celou její šíři. Psí víno z plotu se táhne na chodník.
  Dále je zde již několik dní nabouraný plot, který je z velké části ohnutý do zahrady MŠ a pro děti může být i nebezpečný.

  Prosím o nápravu, aby naše děti byli v bezpečí.

  Děkuji

  V.Marešová
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 13.10.2022 9:19)
   Dobrý den, paní Marešová,
   děkujeme za Váš příspěvek. Situaci okolo školky jsme zkontrolovali. Ořez zeleně i opravu poškozeného plotu zajistíme prostřednictvím našeho odboru místního hospodářství. 
   Ještě jednou děkujeme za podnět. 
   S pozdravem 
   Jana Hejrová
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 17.10.2022 8:12)
   Dobrý den, paní Marešová,
   plot okolo školky je opraven. Ořez keřů proběhne v nejbližší době. O výměnu uličního označení požádáme Magistrát hlavního města Prahy. 
   Děkujeme za pochopení. 
   S pozdravem 
   Jana Hejrová

   MŠ Býšovská
    
 • Otázka: informační e-mail (Jiří Svítek 01.10.2022 13:20) – Obecné téma
  Dobrý den. Proč informace obdržujeme se zpožděním? např. K čemu je ve čtvrtek ráno informace, že ve středu proběhne zkouška sirén? Mohl bych dát desítky příkladů. Děkuji za odpověď. Svítek Jiří
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 05.10.2022 11:01)
   Dobrý den, pane Svítku, 
   děkujeme za Váš příspěvek. Stává se, že se informace o akci na web dostane v jeden den a až den následující o ní dostanete echo e-mailem. Hromadné e-maily jsou rozesílány v časných ranních hodinách. 
   Variantou by pro Vás mohlo být využití služby Mobilní rozhlas. Prodleva mezi informací odeslanou na web a zveřejněnou v Mobilním rozhlasu je několik minut. Více informací najdete v článku: https://www.praha16.eu/2022-04-14-Mobilni-rozhlas.html.
   Pokud budete mít dotazy, kontaktujte mne na telefonu 234 128 212, případně e-mailem: jana.hejrova@praha16.eu.
   Děkuji, hezký den. 
   Jana Hejrová
 • Otázka: Křoví podél "malé Výpadové" (David Noul 20.09.2022 22:57) – Životní prostředí
  Dobrý den. Prosím o zastřižen křoví podél "malé" Výpadové. Křoví již značně zasahuje do komunikace. Děkuji předem.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 27.09.2022 13:14)
   Dobrý den, pane Noule, 
   děkujeme za Váš příspěvek. Ostříhání zeleně provedou místní technické služby. Předběžně je tento úkol naplánován v týdnu od 10. října.
   Jana Hejrová
 • Otázka: Povinné plavání s Betynkou na ZŠ (Eva Knollová 24.09.2022 19:43) – Obecné téma
  Dobrý den,
  jsem přesvědčena o tom, že možnost získávat a rozvíjet plavecké dovednosti a komplexně rozvíjet motoriku pohybového aparátu ve vodě je skvělá věc a jsem ráda, že to zřizovatel školy dětem umožňuje.

  Jádro pudla kauzy plavání nevidím v tom, že se děti učí plavat, ale JAK. Podle toho, co bylo komunikováno na třídních schůzkách, Betynka sdělila, že od školního plaveckého výcviku rozhodně nemáme očekávat, že v dětech podpoří chuť plavat; škola má za cíl žáky drilem přivést ke zvládnutí (nějakých) plaveckých dovedností.

  Shoduje se takový přístup s programem školy a radnice?
  Doufám, že nikoli.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 26.09.2022 13:40)
   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz, na který odpovídá ředitel školy Jiří Kovařík: Otázkou, kterou kladete ve svém dotazu, jsme se zabývali na společném setkání zástupců rodičů tříd, vedení obce a plavecké školy. Vnímali jsme připomínky rodičů k vedení hodin plavání a v závěru bylo dohodnuto, že plavecká škola do hodin zařadí více her a zábavy, aby plavání bylo pro děti zábavnější.
   Určitě si ale musíme všichni uvědomit, že se stále jedná o hodiny plavání a ne vodních hrátek. Jsem přesvědčen, že učiněný kompromis povede ke spokojenosti všech zúčastněných. Jinak hodiny plavání jsou rodičům přístupné, můžete se na ně přijít kdykoliv podívat a sama posoudit.

   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: Skládka u nádražní restaurace (Eva Knollová 22.09.2022 7:54) – Obecné téma
  Dobrý den, u nádražní restaurace vznikla skládka odpadků. Je jich tam na hromadě už tak na 3-4 běžné kontejnery na komunální odpad.
  Prosim, zajistěte odklízení.
  Děkuji.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 23.09.2022 10:46)
   Dobrý den, paní Knollová,
   děkujeme za Váš příspěvek. U nádraží je od včerejška uklizeno. Úklid provedla Správa železnic, se kterou záležitost řešilo naše Oddělení životního prostředí od začátku září.
   Jana Hejrová

   Úklid u nádraží, 23.9.2022