O sjezdovce se zatím vůbec nerozhoduje

Z pražského magistrátu přišla do Radotína žádost o stanovisko ke změně územního plánu u dvou pozemků ležících na hranici s Chuchlí, konkrétně mezi dostihovým areálem a dálničním mostem. Před časem se objevily informace, že na nich blíže neurčený investor, zastřešující několik sportovních svazů, chystá stavbu areálu zimních sportů v čele s krytou sjezdovkou.

Jeden z pozemků má soukromého vlastníka, druhý patří státu. Změna územního plánu má umožnit využití obou pozemků pro sportovní účely. „Ani náhodou se ale nedá říct, že se nyní rozhoduje o nějakém velkém projektu typu sjezdovky. Žádný takový záměr není na stole,“ říká radotínský místostarosta Miroslav Knotek, který na druhém červnovém zastupitelstvu návrh na žádost hlavního města přednesl. Bez souhlasu městské části se záměr ve schvalovacím procesu neobejde. Zastupitelé ODS návrh podpořili, opozice byla proti.

„Rozvoj tohoto území i jeho okolí je velkou nadějí. Nemluvíme ale o žádné sjezdovce, k té existují jen vizualizace bez konkrétních informací či projektů. My nyní rozhodujeme o tom, jestli projednávanou změnou územního plánu dané území dostane šanci na lepší budoucnost a funkčním sjednocením pozemků vytvoříme podmínky pro vhodný projekt, v jehož rámci bude nutností, aby se zbavil současné zátěže,“ říká radotínský starosta Karel Hanzlík. 

Nabízí se srovnání s biotopem, jenž vznikl na místě nevyužívané čističky odpadních vod nebo plánovaného Centra Radotín, které vyroste v prostoru, kde dříve stávala cementárna. „Společným cílem takových snah je lepší využití zanedbaných ploch. Dotčené pozemky leží nedaleko Vltavy a jsou na nich tisíce a tisíce kubíků nelegální navážky nejasného původu. Při povodních se mohou stát velkou hrozbou pro rodinné domy v dolní části Velké Chuchle,“ varuje Karel Hanzlík. 

Možností, co na těchto pozemcích může v budoucnu stát, je přitom celá řada. Nabízí se nejrůznější sportovní využití od golfového areálu až po zázemí typu rychlobruslařské haly, pro kterou stát není schopen po dlouhá léta najít místo. „O nějakém velkém projektu typu hřiště, haly nebo sjezdovky a jeho dopadech na okolí se můžeme bavit až ve chvíli, kdy takový konkrétní návrh vznikne. Pokud bychom se změnou územního plánu u obou pozemků nesouhlasili, negativně by to mohlo ovlivnit jejich další rozvoj,“ vysvětluje místostarosta Miroslav Knotek. 

Oba pozemky s celkovou rozlohou 112 tisíc metrů čtverečních leží kousek od dalšího zamýšleného projektu Soutok. Na něm by v budoucnu podle plánů hlavního města měla vzniknout moderní příměstská krajina spojená s volnočasovými aktivitami.

Petr Buček

Podklady ke změně územního plánu u dvou pozemků ležících na hranici s Chuchlí, konkrétně mezi dostihovým areálem a dálničním mostem. Před časem se objevily informace, že na nich blíže neurčený investor, zastřešující několik sportovních svazů, chystá stavbu areálu zimních sportů v čele s krytou sjezdovkou. Podklady ke změně územního plánu u dvou pozemků ležících na hranici s Chuchlí, konkrétně mezi dostihovým areálem a dálničním mostem. Před časem se objevily informace, že na nich blíže neurčený investor, zastřešující několik sportovních svazů, chystá stavbu areálu zimních sportů v čele s krytou sjezdovkou. Podklady ke změně územního plánu u dvou pozemků ležících na hranici s Chuchlí, konkrétně mezi dostihovým areálem a dálničním mostem. Před časem se objevily informace, že na nich blíže neurčený investor, zastřešující několik sportovních svazů, chystá stavbu areálu zimních sportů v čele s krytou sjezdovkou. 


Návrhový horizont předmětného území (pdf, 211 kB) 
Velká rozvojová území Hlavního města Prahy (pdf, 168 kB)
Zveřejněno: 07.07.2020 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 3022 x