Opoziční zastupitel blokuje rozhodnutí červnového zastupitelstva, podnikatelé tak marně čekají na pomoc

Radotínské zastupitelstvo v červnu schválilo pomoc pro podnikatele, kteří mají své provozovny v prostorech spravovaných Městskou částí Praha 16. Ti nyní už více než měsíc čekají na padesátiprocentní slevu nebo odpuštění nájmu za tři měsíce, kdy v Česku platil nouzový stav. Opoziční zastupitel Martin Zelený (nezávislý kandidát za Českou pirátskou stranu) totiž odmítá podepsat zápis z jednání zastupitelstva, čímž blokuje přijatá usnesení.  

„Občanská demokratická strana má v radotínském zastupitelstvu většinu křesel, a proto patří k projevům dobré vůle, že opozici poskytujeme různé kontrolní mechanismy. Poprvé v historii se však setkáváme s tím, aby někdo z opozice blokoval rozhodnutí zastupitelského orgánu takový způsobem, že odmítá svým podpisem ověřit zápis ze zastupitelstva naší městské části,“
říká radotínský starosta Karel Hanzlík. Usnesení tak nyní radnice nemůže uvést v platnost, zastupitelstvo formálně ukončí až podpis Martina Zeleného. Kromě jiného proto podnikatelé zatím marně čekají na slíbenou pomoc.

Radotínské zastupitelstvo přijalo úlevy pro firmy či živnostníky na svém zasedání 24. června. „Zápis z jednání byl vyhotoven v souladu s jednacím řádem. Když jej pan Zelený odmítnul podepsat, požádal jsem ho o námitky v oficiální písemné podobě. Ty jsme však přes opakované výzvy dosud neobdrželi,“ vysvětluje Pavel Jirásek, tajemník Úřadu městské části Praha 16, který zodpovídá za správnost procedur spojených se zasedáním zastupitelstva.

Starosta Karel Hanzlík proto podnikatelům čekajícím na slíbenou pomoc rozeslal dopis, ve kterém vysvětluje, proč k zablokování odpuštění nebo slevy na nájmu došlo. „Velice se omlouvám za vzniklé komplikace a věřím, že se věc podaří v brzké době vyřešit. Situaci, která po jednání našeho zastupitelstva nastala historicky poprvé, se budeme snažit do budoucna předejít systémovými změnami, aby již nedošlo k jejímu opakování a poškození zájmů radotínských občanů a podnikatelských subjektů,“ uvádí v dopise starosta. Funkci ověřovatele zápisu ze zastupitelstva plánuje při příštích zasedáních nabízet raději svým kolegům z ODS. Nejbližší možnost k tomu bude mít 12. srpna, na kdy hodlá svolat mimořádné zasedání zastupitelstva, které bude jednat o vzniklé situaci.

Radotínská radnice schválila už 6. května na zasedání Rady městské části Praha 16 návrh na odpuštění nebo snížení nájmů pro lékaře, kadeřnice, soukromé školky, pedikérky, opraváře nebo prodejce různého zboží. V červnu souhlasilo také zastupitelstvo. Pomoc se týká firem a živnostníků, kteří podnikají v prostorách spravovaných městskou částí, u nichž úřady neevidují žádné dluhy na nájmu z minulých období. Ačkoliv nouzový stav trval od 12. března do 17. května, radnice nabídla podnikatelům celkem tříměsíční úlevu z nájmů.

Dopis radotínského starosty místním podnikatelům (pdf, 360 kB)

Zveřejněno: 30.07.2020 – Eva Javorská ; Přečteno 2588 x