Praha16.eu zcela nově

Odlehčená grafika, nové funkce jako Hlášení závad, mobilní verze stránek, upravený a zásadně doplněný obsah úvodní strany, jiná struktura úřední desky či webkamera. To jsou jen některé z novinek, které od března potěší návštěvníky oficiálních webových stránek radotínské radnice.

Po několikaměsíční přípravě Městská část Praha 16 spustila na doméně www.praha16.eu zcela nové webové stránky. Od roku 2003, kdy byla připravena první oficiální prezentace radnice na tomto informačním kanálu, je to nejzásadnější a nejviditelnější proměna.  

Již během ledna 2015 byla veškerá data ze starého systému převedena na systém nový. Vedle redakčních úprav (které ale čtenáři nezaznamenají) se vylepšilo vyhledávání, které je oproti dřívější verzi uživatelsky příjemnější a podstatně spolehlivější. Systém vyhledává odkazy buď podle relevance, nebo dle data. (Ikonu vyhledávání najdete na každé stránce vždy v pravém horním rohu.) Další drobnou změnou je „listování“ v nejaktuálnějších článcích na úvodní straně, které ulehčí informování všech, kteří nejsou on-line každý den. Samotná revoluce ale přišla až nyní!

„Nejzásadnější změny byly připraveny na noc z 9. na 10. března, kdy se celý web oblékl do nové grafické podoby, která je výrazně odlehčena oproti té dosavadní,“ říká Ing. Pavel Jirásek, tajemník Úřadu městské části Praha 16, který je jedním z administrátorů stránek a současně hlavním koordinátorem celého projektu. „Vedle oficiálních barev Radotína – bílé, červené a modré – se výraznou stala ještě žlutá, která je společně s červenou tradiční barvou hlavního města Prahy, kam Radotín náleží již od roku 1974. Výrazným prvkem se nově stává také ozubené kolo symbolizující Radotín jako historicky průmyslové město.“

Novou funkcionalitou je Hlášení závad, které doplní dosavadní aplikaci Otázky a odpovědi. Pokud chcete pomoci k rychlejšímu a efektivnějšímu odstraňování závad na zařízeních v majetku města, prostřednictvím webu nás můžete informovat stručným popisem problému třeba i doplněným fotografií. Nahlásit lze třeba rozbité lavičky, díru v chodníku nebo na komunikaci, nepořádek u popelnic a nevyvezené kontejnery, upozornit na černou skládku, poškozenou zeleň, zaparkovaný vrak automobilu atd. Poté, co je příspěvek odeslán, bude nahlášená závada postoupena konkrétnímu pracovišti Úřadu městské části Praha 16, které se postará o její řešení nebo doporučí další postup, eventuálně pošle hlášení o závadě jinému kompetentnímu úřadu či organizaci.

Úřední deska, standardní nástroj všech úřadů, doznala rovněž zásadní změny – člení se nově podle věcné oblasti (tj. například oblast rady a zastupitelstva, majetek, finance či volby), ne jako dosud podle funkční struktury organizace (tj. podle odborů, které na ni vkládají). Pro občany by tak dohledání konkrétního článku mělo být jednodušší a rychlejší.

„Další pozitivní změnou jsou rychlé odkazy v patičce webových stránek, které ulehčí práci všem, co se nechtějí do konkrétní důležité podoblasti složitě ´proklikat´ přes hlavní menu. K dispozici tak je třeba přímý odkaz na povinné informace, krizové řízení, informace o dopravních omezeních či Technické služby, jejichž součástí je i Sběrný dvůr Radotín,“ dodává Jirásek.

Po spuštění stránek se ještě pracovalo na mobilní verzi webu (tj. zjednodušené verzi pro chytré telefony a tablety) a napojení webkamery, na níž bude přístup hned z Úvodní stránky.

Nezobrazují-li se webové stránky korektně (například když se text objevuje přes obrázky a grafické prvky), použijte, prosím, kombinaci kláves Ctrl + F5. 

Zveřejněno: 10.03.2015 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 5045 x