Prof. Štěpán Rak vystoupí v radotínské Koruně společně se synem Janem Matějem

Městská část Praha 16 pořádá v neděli 16. prosince v rámci svého pátého Cyklu nedělních předvánočních koncertů vystoupení světového kytarového virtuosa, skladatele a profesora pražské Akademie muzických umění Štěpána Raka. Ten si na koncert, který začne s úderem páté odpolední ve velkém sále Kulturního střediska Radotín v domě U Koruny, jako hosta přizval svého syna Jana Matěje.

Oba hudebníci mají k Radotínu jako svému domovu velmi silný vztah, a tak si ve svém nabitém programu pro tato předvánoční zastavení s hudbou vždy vyšetří čas. Radotínští se díky tomu mohou těšit na úžasný dárek od kytarového mága, který neustále plní sály po celém světě – na nádherný podvečer plný skvostných čar se strunami.

Ve vánočním programu Štěpán Rak přednese hudbu starých českých mistrů jako například barokní suitu Ivana Jelínka pro varhany ve virtuózní úpravě pro sólovou kytaru. Chybět nebudou ani brilantní úpravy koled a vánočních písní z různých zemí, jakož i hudebně zpracované inspirace nejrůznějšími čaji světa (tato Chvála čaje v roce 2004 oslnila Peking).
Jan Matěj Rak sem vnese nejen skladby Jaroslava Ježka, ale i ty vlastní.

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.
John W. Duarte, jedna z největších legend kytary, o něm napsal: „Ludwig van Beethoven snil o kytaře jako o malém orchestru.Tím, kdo jeho sen nejen naplnil, ale i překonal, je Štěpán Rak.“

Prof. Štěpán Rak (*8. 8. 1945)
V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.
Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou tu v roce 1982 založil
.

Výtěžek ze vstupného, které je pouze dobrovolné, bude použit na podporu
sociálních programů městské části.

Zveřejněno: 14.12.2012 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 6653 x