Vlajka pro Ukrajinu v Radotíně

vlajka UkrajinyJako výraz solidarity s obyvateli Ukrajinské republiky vyvěsí Městská část Praha 16 ve středu 21. května ukrajinské vlajky (na radnici v ul. Václava Balého 23 a na budově úřadu na náměstí Osvoboditelů 21).
Rozhodla se totiž připojit k výzvě organizace Člověk v tísni a dát tak najevo svou podporu lidem, kteří na Ukrajině usilují o demokratické hodnoty a mírovou transformaci své země.

Ve středu 21. května uběhne právě půl roku od začátku Euromajdanu – demonstrace v Kyjevě začaly 21. listopadu na protest proti rozhodnutí vlády a prezidenta nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií.
Další vývoj v zemi od té doby plní stránky novin. Od útoků snajperů na demonstranty, nepokojů na Krymu přes ruskou anexi Krymu po současné konflikty ve východních oblastech Ukrajiny. To, co si u nás člověk přečte v článcích nebo vyslechne v televizi, je to, v čem lidé na Ukrajině žijí 24 hodin denně. Mysleme na to.

Člověk v tísni na Ukrajině
Člověk v tísni na Ukrajině pracuje od roku 2003, zaměřuje se zejména na podporu rozvoje občanské společnosti. V posledních letech působil Člověk v tísni zejména na Krymu, kde založil občansko-právní poradny poskytující bezplatné právní konzultace a pomoc veřejnosti a nevládním organizacím, které se dostaly do sporu se státními úřady. „Budeme i nadále podporovat naše spolupracovníky z krymských poraden, kteří se chtějí věnovat své práci i přesto, že jim zde hrozí nebezpečí a někteří Krym dokonce museli opustit,“ říká Olena Ivantsiv, koordinátorka ukrajinských projektů Člověka v tísni.
Po vypuknutí masových demonstrací Člověk v tísni symbolicky podporoval statisíce lidí na náměstích požadujících slušnější a spravedlivější fungování státu. Po vypuknutí útoků snajperů a krvavých střetech vyslala organizace na Ukrajinu tým zdravotníků, aby pomohli lidem zraněným na kyjevském Majdanu. Lékařská pomoc pokračovala další týdny a ordinace Člověka v tísni ošetřila téměř sto pacientů. Tým zdravotníků také spolupracoval s českou vládou v rámci programu MEDEVAC, když vybíral pacienty, kteří pak byli převezeni do českých nemocnic. Tato pomoc se uskutečnila díky podpoře Klubu přátel Člověka v tísni a dárců, jež přispěli na sbírkové konto pro pomoc Ukrajině. Peníze ze sbírky budou i dále použity především na dlouhodobou zdravotní pomoc a podporu lidem, kteří byli během nepokojů zraněni.

Zveřejněno: 20.05.2014 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 8326 x