Voda na radotínském Biotopu "odemknuta"

Odemykání Biotopu
Po loňské, prakticky zkušební sezóně „odemkli“ vodu přírodního koupaliště, tzv. Biotopu, představitelé radotínské radnice. Klíčem od bran města Radotína vodu otevřel Mgr. Karel Hanzlík, starosta Městské části Praha 16, společně se svým zástupcem Mgr. Miroslavem Knotkem prakticky až v samém závěru akce, již organizovala Radotínská, o.p.s. pod záštitou Městské části Praha 16.

Zábavného odpoledne se zúčastnila řada místních organizací, které pro měly pro děti i dospělé připravenu řadu soutěží – CK Robinson, Creative Dance, LCC Radotín, Petrklíč, TOM Radotín, Vodácký oddíl Radotín, SkiBi Radotín, Koloběžíme, s.r.o. Za vyplněné kartičky s pěti razítky se tak děti mohly zúčastnit losování; pět výherců dostalo odměny v podobě plyšových a jiných hraček. Pro dospělé byla určena výstava historických vozů, které dodal Eda Patera, občerstvení obstarávala Radotínská, o.p.s. a dobřichovický pivovar MMX, o hudbu na pódiu se postarala kapela Tó Víš a Aréna.

Termín dlouho dopředu připravované akce kolidoval s časem, kdy česká hokejová reprezentace hrála semifinále s týmem Kanady. Vedení radnice proto připravilo pro hokejové fanoušky překvapení, a návštěvníci tak mohli přímý přenos zápasu sledovat na velkoplošné LED obrazovce přímo na Biotopu. Byť utkání vyhrál kanadský výběr 2:0, sešly se tu celé rodiny, a tak akce nabyla třetí rozměr, komunitní.

Odemykání Biotopu, 16.5.2015 Odemykání Biotopu, 16.5.2015 Odemykání Biotopu, 16.5.2015 Odemykání Biotopu, 16.5.2015

Fotogalerie z akce "Odemykání Biotopu", 16.5.2015

O Biotopu
Biotop Radotín byl zprovozněn v červnu roku 2014 v místě, kde se dříve nacházela čistička odpadních vod. Vybudováním tohoto přírodního koupaliště tak Městská část Praha 16 rekultivovala prostor, tzv. brownfield, nedaleko radotínské základní školy, vedle řeky Berounky, v docházkové vzdálenosti od sportovní haly a dalších sportovišť. Naproti koupališti jsou beachové kurty, kurty na nohejbal, volejbal, dětské hřiště. Nedaleko se nachází tzv. nový stadion s atletickým oválem, dvěma hřišti na fotbal, skatepark a hřiště pro softbal.

K čištění vody v Biotopu se nepoužívají chemikálie, voda se upravuje pouze pomocí rostlin a přírodních ekosystémů (jedna laguna je koupací, druhá čisticí, v níž se plavat nesmí). Správcem koupaliště je Radotínská o.p.s., společnost založená Městskou částí Praha 16 a provozující od roku 2009 Sportovní halu Radotín. 

Venkovní posilovna
Dalším projektem, který radotínská radnice dokončila, je venkovní posilovna pro všechny věkové kategorie, která se nachází v sousedství Biotopu. Zatím jde o šest přístrojů, které jsou veřejně přístupné na radotínské straně Berounky. 

„Venkovní posilovna je součástí naší koncepce úpravy okolí Berounky a její přeměnu v relaxační zónu pro radotínské občany,“ uvedl Mgr. Miroslav Knotek, který je zároveň předsedou správní rady Radotínské o.p.s. a dodal, že na základě zpětné vazby od místních obyvatel, mimo jiné i na facebookovém profilu Městské části Praha 16 (www.facebook.com/praha16.eu), bude posilovna pod širým nebem doplněna o dva další prvky, hrazdu a bradla. Prvky od německé firmy Josla Fitpark pořídila radnice za cenu 200 tisíc korun (bez DPH). 

„Relaxační zóna u Berounky začíná právě Biotopem, přes sousední, právě instalovanou venkovní posilovnu končí projektem s názvem Místo u řeky, jehož stavba bude zahájena v červnu 2015. Podle předpokladů by měla být hotová do poloviny září. Biotop se během loňské sezóny stal hitem nejen pro široké spektrum občanů Radotína, ale i z okolí. Rovněž jsme minulý rok získali celou řadu potřebných zkušeností vyplývajících z provozu koupaliště, a proto jsme v letošním roce například rozšířili počty parkovacích ploch o dalších 28 míst na celkový počet 75 jen v areálu biotopu a základní školy. I nadále však bude probíhat kampaň pro návštěvníky koupaliště, kteří chtějí přijet automobilem, na využití záchytných parkovišť u sportovní haly a u bistra U Ondřeje, tak aby problémy s dopravou v okolí Biotopu byly co nejmenší,“ říká starosta Mgr. Karel Hanzlík.


Mgr. Karel Hanzlík, starosta Městské části Praha 16, se svým zástupcem Mgr. Miroslavem Knotkem zkouší stroje venkovní posilovny, 15.5.2015

Zveřejněno: 20.05.2015 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 8086 x