Změny při jarní očistě ulic lze sledovat i on-line

Blokové čištění 2015 před radnicí MČ Praha 16Každoroční jarní úklid komunikací v Radotíně zaznamenává letos několik změn, které vyplývají jak ze zkušeností z uplynulých sezón, tak i z doplnění nově dokončených místních komunikací do harmonogramu očisty. Ten se navíc přizpůsobuje i velkým společenským akcím.

Podle slov Mgr. Karla Hanzlíka, starosty Městské části Praha 16, se tu jarní úklid komunikací za několik posledních let rozšířil – „i díky pořízení nové moderní techniky – z původních centrálních lokalit Radotína do všech periferních oblastí, takže dnes jsou „šestnáctkové“ místní komunikace uklízeny takřka na celém území městské části.“

Blokové čištění Radotína 2015 - stačí jediné zapomenuté auto a úklid nelze plně dokončitJako vždy je jarní úklid komunikací řešen na etapy (viz níže harmonogram). Jejich řazení se projednává z hlediska provozně-technických a organizačních nároků. „Ke koordinačním schůzkám dochází vedle Technických služeb Radotín, hlavní výkonné složky jarního úklidu komunikací, i zástupci Městské policie hl. m. Prahy a Policie ČR, na nichž je posléze kontrola, jak je řidiči respektováno rozmístěné dopravní značení,“ vysvětluje starosta a dodává: „Bohužel, vždy se najde někdo, kdo dopravní značení rozmístěné, podle zákona, v týdenním předstihu nerespektuje. I když pak provinilec zaplatí pokutu, nemění to nic na faktu, že jeho auto tak znemožní úplnou očistu ulice. Rád bych jménem všech organizátorů jarních úklidů požádal všechny, kdo v Radotíně – a vím, že nejde jen o místní – parkují, aby svůj vůz odstavili mimo místa označená mobilními dopravními značkami a umožnili tak provést v plném rozsahu jak strojní, tak ruční očistu komunikací. Není to jen o zákonné povinnosti, zde jasně dané, ale i o ohleduplnosti.“

A jak konkrétně bude letos úklid vypadat? Oblast kolem radotínské sokolovny se bude opět čistit až po Memoriálu Aleše Hřebeského, který se koná 20. až 23. dubna. Lokalita náměstí Osvoboditelů přijde na řadu v týdnu, kdy probíhá na velkém parkovišti před obchodním centrem akce „Den s IZS“ (7. května). Letos bylo dále přihlédnuto k renovaci „hotelového domu“ mezi ulicemi Vrážská a Věštínská a „učiteláku“ v Tachovské, a tak se ulice kolem nich budou čistit až na závěr blokového úklidu koncem května.

Novinkou je zařazení nedávno dokončených a předaných místních komunikací na Lahovské, ulic Kalabisova a Jarmily Novotné. Celá oblast se pak bude blokově čistit nadvakrát (dosud pouze jeden den s dopravním omezením). Poslední letošní změnou je přesun ulice Hadravské do lokality Edenu, takže odsud až po cementárnu bude vše čištěno v jednom běhu.

V ostatním ale plán zůstává obdobný jako v předešlých sezónách: každá z oblastí se čistí jeden týden, z něhož se však dopravní omezení (zákaz zastavení v uklízených ulicích) bude týkat jen úterý a čtvrtka. O potřebě přeparkovat vozidla v dané dny budou informovat jak značky rozmístěné týden předem, tak i bezprostředně před blokovým čištěním rozhlas a lístky vsunuté za stěrače automobilů v dotčených lokalitách. V ulicích s dopravním omezením bude vždy rezervován pro očistu čas mezi 7.30 a 15.00 hodin a zákazové značky budou podle postupu čištění odstraňovány co nejdříve.
Fotografie z loňského blokového čištění

První etapa startuje 18. dubna a poslední končí 27. května (přesný přehled ulic s dopravním omezením ZDE). Od 30. května bude opakováním první etapy, tedy úklidem oblasti Rymáně, již navazovat pravidelný cyklický (celoroční) úklid.

Opět bude umožněno on-line sledování vozidel zapojených do jarní očisty, podruhé za sebou půjde už o pětici strojů: dvě multikáry, chodníkový stroj a dva nové čisticí vozy (Johnson, Kärcher). Na adrese http://vozidla.praha16.eu se tak každý občan může kdykoli celé jaro podívat na to, kde se právě provádí strojový úklid, a dokonce lze sledovat i to, kde byl prováděn v uplynulých hodinách (v mapě je zakreslena stopa za všemi vozy). 

Technická správa komunikací hl. m. Prahy čistí v Radotíně se zákazem parkování stejné ulice jako loni (tedy Pod Klapicí a Vrážskou), ale to již proběhlo 4. dubna mezi 8.00 a 15.00 hodin. 
Zveřejněno: 14.04.2016 –Kateřina Drmlová ; Přečteno 5428 x