Školní jídelna prochází zásadní obměnou

Téměř 30 milionů korun investuje radotínská radnice do modernizace školní jídelny a do její přístavby, která přinese rozšíření o 120 nových míst. Zatímco kompletní rekonstrukce musela být dokončena během dvou letních měsíců, kdy se v jídelně nevařilo, samotná přístavba bude probíhat za provozu a chod jídelny nenaruší. Hotova má být letos v listopadu. 

S nárůstem počtu žáků základní školy a zvýšeným zájmem zájem ze strany Gymnázia Oty Pavla, bylo nutné navýšit kapacitu školní kuchyně a jídelny. Radotínská radnice, která je zřizovatelem jak základní školy, tak i školní jídelny, zajistila finanční prostředky v krátkém čase. Rekonstrukci připravila tak, aby odpovídala navýšení kapacity z 1000 na 1300 strávníků dotované školní stravy. 

Mgr. Miroslav Knotek„Během prázdnin se kompletně předělala vzduchotechnika varny, myčky a přípraven, včetně instalace gastrostropu, což není zrovna obvyklá technologie přívodu a odtahu vzduchu ve školních jídelnách,“ tvrdí Miroslav Knotek, radotínský místostarosta. Kvůli náročnosti prací bylo nutné celou rekonstrukci rozdělit na dvě etapy. Stavebně se předělalo celé podzemní patro. Vznikly tak nové šatny pro kuchařky, sklady, přípravna zeleniny, strojovny vzduchotechniky. V patře se předělaly všechny zbylé přípravny. Přestavbou prošla i elektroinstalace. Novinkou je pět nových moderních chladicích boxů pro skladování potravin. Přibyly další toalety, i pro vozíčkáře. 


Školní jídelna Praha - Radotín
Obědváme. Školní jídelna Praha - Radotín, 6.9.2018

Nyní je na řadě přístavba nové části jídelny. Návrh pavilonu pochází z pera architekta Petra Šindeláře ze Studia Vllnna. Přístavba je navržena na jižní straně objektu, na nádvoří areálu základní školy. Objekt bude usazen na sloupech, prostor pod nimi bude průchozí. 

Vizualizace přístavby Školní jídelny Praha - Radotín. Autor: Ing. arch. Petr Šindelář
Vizualizace přístavby Školní jídelny Praha - Radotín
Autor: Ing. arch. Petr Šindelář, studio Vllnna

Po architektonické stránce má objekt charakter jednoduché kubické formy s proskleným pláštěm a dřevěným stíněním na jižní straně. Půjde o další výrazný prvek v areálu školy, podobně jako unikátní dřevěný strop školní auly. „Přístavba svou lehkou formou záměrně kontrastuje ke stávajícímu objektu školy a tím jasně přiznává, že je pouze jejím doplňkem,“ uvádí architekt Šindelář. Druhá etapa proběhne během příštích letních prázdnin. Na řadě bude výměna podlahy a stěn varny a doplnění nových technologií. 

Jídelna vaří pro žáky základní školy, sousedního gymnázia a další dospělé strávníky – zaměstnance škol, úřadu městské části či penzisty. Jde o příspěvkovou organizaci, která je zřizovaná Městskou částí Praha 16. Od března letošního roku je novým ředitelem jídelny Daniel Lukosz. 

Čtěte také: 
Rozhovor s Danielem Lukoszem

Fotogalerie
Zveřejněno: 17.09.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 6236 x