Slovo starosty

Vážení spoluobčané,

problémy s parkováním jsou daní za rostoucí životní úroveň. Všichni vidíme, jak aut všude přibývá, lidem v některých případech dnes nestačí ani dvě vozidla na rodinu. Na druhou stranu prostor pro případné parkování je omezený a nedá se zásadně zvětšit. Tento trend je do budoucna nemožné udržet. 

Města proto zavádějí různá omezení vjezdu, stavějí se drahé parkovací domy, nové bytové projekty vytvářejí nutné parkovací možnosti v podzemí, parkovací zóny na povrchu se snaží vymezit místa pro rezidenty. Žádný recept není stoprocentní, nová řešení je ale zapotřebí hledat neustále. 

Domnívám se, že aktuálně je ale nejúčinnější kompilát více řešení: Nutné je především motivovat občany, aby díky spolehlivosti, rychlosti a dostupnosti využívali prostředky městské integrované dopravy. Dále je důležité vhodně nastavit cenovou politiku za parkování i za využívání veřejných ploch automobily a v neposlední řadě využívat také přiměřenou represi. 

Z výše uvedeného nám především železniční spojení s centrem Prahy přináší možnost obejít se v mnoha případech při cestách po městě bez auta. Na druhou stranu k nám vlaková stanice láká mnoho řidičů z okolních obcí. Auto odstaví a pokračují vlakem. 

Ve srovnání s jinými pražskými městskými částmi jsme na tom zatím poměrně dobře. Situace především na velkých sídlištích plných panelových domů je často kritická. Kvůli nevhodně zaparkovaným automobilům tam nemohou projet například hasičská vozidla k místům zásahu nebo svozové vozy kvůli odvozu komunálního odpadu. 

Pokud se chceme podobným problémům do budoucna vyhnout, zapojte se prosím do ankety k parkování, abychom mohli hledat další cesty k řešení parkování u nás v Radotíně. Velice vám za to děkuji!

Váš Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16 (Radotín)

Aktuální číslo Radotínských novin, březen 2024 pdf)
Zveřejněno: 05.03.2024 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 530 x