Uzavření manželství

01 Identifikační číslo:

0420-009

02 Kód:

--- neuvedeno ---

03 Pojmenování (název) životní situace:

Uzavření manželství

04 Základní informace k životní situaci:

Manželství na území České republiky lze uzavřít formou občanského nebo církevního sňatku. Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy (snoubenců), kteří spolu chtějí uzavřít manželství, o tom, že spolu vstupují do manželství. Prohlášení se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků.

05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Snoubenci nebo zmocněný zástupce jednoho ze snoubenců.

06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Snoubenci musí před uzavřením manželství předložit matričnímu úřadu potřebné předepsané doklady, jimiž prokazují právní způsobilost k uzavření manželství. Rozsah předkládaných dokladů je upraven zákonem o matrikách, jménu a příjmení tak, aby bylo možné spolehlivě prokázat, že jsou splněny všechny podmínky pro uzavření manželství stanovené tímto zákonem a zákonem o rodině.

Předkládané doklady musí mít náležitosti veřejných listin. Jsou-li vystaveny orgány cizích států, musí být opatřeny potřebnými ověřeními, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak a úředně přeloženy do českého jazyka.

Formou občanského sňatku lze uzavřít manželství před:
  • starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva Úřadu městské části Praha 16 nebo
  • starostou, místostarostou obce, které nejsou matričním úřadem, je-li alespoň jeden ze snoubenců přihlášen k trvalému pobytu v jeho správním obvodu.

Formou církevního sňatku lze uzavřít manželství před osobou pověřenou oprávněnou církví nebo náboženskou společností. Církevní sňatek může být uzavřen až po předložení osvědčení vydaném příslušným matričním úřadem o tom, že snoubenci splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství. Osvědčení nesmí být starší šesti měsíců ke dni uzavření manželství.

07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:

Dostavte se na příslušný matriční úřad, v jehož správním obvodu chcete uzavřít manželství.

08 Na které instituci životní situaci řešit:

Hodláte-li uzavřít manželství ve správním obvodu matričního úřadu Praha 16 obraťte se na Úřad městské části Praha 16, Odbor občansko správní, Úsek matrik.

09 Kde, s kým a kdy životní situaci řešit:

10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:

Doklady potřebné k uzavření manželství:
  • platný doklad, kterým je možné prokázat totožnost,
  • rodný list,
  • doklad o státním občanství (lze prokázat občanským průkazem nebo cestovním dokladem),
  • výpisy údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu a o osobním stavu (lze prokázat občanským průkazem),
  • úmrtní list zemřelého manžela,
  • pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství; byl-li rozvod vysloven cizím soudem a jeho rozsudek není v České republice účinný, pak občan České republiky předloží rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR o uznání rozsudku (bližší informace obdržíte na matričním úřadu),
  • rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství opatřené doložkou o právní moci (jde-li o osobu nezletilou starší 16 let),
  • rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství opatřené doložkou o právní moci (osoba, jejíž způsobilost k právním úkonům je rozhodnutím soudu omezena nebo fyzická osoba stižená duševní poruchou, která by měla za následek omezení způsobilosti k právním úkonům).

V případě uzavření manželství církevní formou snoubenci (nebo jeden ze snoubenců) žádají o vydání osvědčení o splnění všech požadavků zákona o rodině pro uzavření manželství církevní formou. Bez tohoto osvědčení nelze církevní sňatek uzavřít - manželství by nevzniklo. Osvědčení vydává matriční úřad, v jehož správním obvodu bude manželství uzavřeno. K vydání osvědčení se předkládají stejné doklady jako při uzavření manželství. Osvědčení nesmí být starší 6 měsíců.

Z důležitých důvodů může být uzavřeno manželství zástupcem, a to na základě pravomocného rozhodnutí příslušného úřadu, plné moci a za předpokladu splnění dalších podmínek uvedených v § 9 zákona o rodině.

Pokud žádá o povolení uzavření manželství zástupcem cizinec, musí kromě plné moci předložit potvrzení o tom, že bude manželství v jeho domovském státě uznáno za platné.

Jsou-li k uzavření manželství předkládány cizozemské doklady, je třeba, aby měly náležitosti veřejné listiny, tj. musí být opatřeny potřebnými ověřeními, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak a úředně přeloženy do českého jazyka. Předkládané pravomocné cizí rozhodnutí o rozvodu manželství v případě, že je jedním z účastníků řízení státní občan České republiky, se uznává na území České republiky na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak.

11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

Snoubenci ho obdrží na kterémkoli matričním úřadu. Jeho první část vyplňují snoubenci ve spolupráci s matrikářem. Druhou část vyplňuje matrikář. Protokol o uzavření manželství vyplňuje matrikář ve spolupráci se snoubenci nebo snoubencem na základě veřejných listin a listin, které snoubenci předloží.

Církevní sňatek:

Pro písemnou žádost o vydání osvědčení není formulář stanoven. Dotazník k uzavření manželství je k dispozici na kterémkoli matričním úřadu. Osvědčení vydané matrikou na předepsaném formuláři předloží snoubenci osobě pověřené oprávněnou církví nebo náboženskou společností před uzavřením manželství (obřad).

12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:

Poplatek za:
  • uzavření manželství mezi snoubenci, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky – 5 000 Kč,
  • uzavření manželství mezi snoubenci, z nichž pouze jeden má trvalý pobyt na území České republiky – 3 000 Kč,
  • vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost – 3 000 Kč,
  • vydání vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství – 500 Kč,
  • vydání osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku – 500 Kč.

V ostatních případech není správní poplatek za uzavření manželství stanoven. Poplatky se platí v hotovosti nebo složenkou před provedením úkonu.

13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

Lhůty pro vyřízení nejsou stanoveny.

14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:

Pokud snoubenec (popřípadě snoubenci) nemluví nebo nerozumí česky nebo je snoubenec (popřípadě snoubenci) neslyšící nebo němý, je při prohlášení o uzavření manželství nutná přítomnost tlumočníka. Účast tlumočníka zajišťuje jeden ze snoubenců na vlastní náklady, bez jeho přítomnosti nelze prohlášení o uzavření manželství v těchto případech učinit.

Prohlášení o uzavření manželství se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků.

Po uzavření manželství se do knihy manželství a oddacího listu zapisují jména, příjmení a rodná čísla svědků; jde-li o cizince, který nemá rodné číslo, datum a místo jeho narození. Z uvedeného vyplývá, že svědek se u uzavření manželství prokazuje průkazem totožnosti, tzn. občanským průkazem nebo cestovním pasem.

15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:

Po uzavření manželství je vydán manželům oddací list, na základě kterého žádají o vydání nového občanského průkazu, případně cestovního pasu.

V případě církevního sňatku orgán státem registrované církve nebo náboženské společnosti, před kterým došlo k uzavření manželství, je povinen do 3 pracovních dnů od uzavření manželství doručit protokol o uzavření manželství příslušnému matričnímu úřadu, v jehož obvodu bylo manželství uzavřeno.

Matriční úřad provede na základě protokolu o uzavření manželství zápis manželství do matriční knihy (do 30 dnů od jeho doručení) a vydá manželům oddací list, na základě kterého žádají o vydání nového občanského průkazu, případně cestovního pasu.

16 Elektronická služba, kterou lze využít:

Nelze využít žádné elektronické služby.

17 Podle kterého právního předpisu se postupuje:

18 Jaké jsou související předpisy:

19 Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují:

V případě zamítnutí žádosti o vydání osvědčení k církevnímu sňatku můžete podat odvolání do 15 dnů od doručení k odboru občanskosprávních agend Magistrátu hlavního města Prahy, a to prostřednictvím Úřadu městské části Praha 16, který napadené rozhodnutí vydal.

20 Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností:

Sankce nejsou stanoveny.

21 Nejčastější dotazy:

Co jsou "matriční úřady"?
Matričními úřady jsou obecní úřady, městské úřady, v hlavním městě Praze úřady městských částí, v územně členěných statutárních městech úřady městských obvodů nebo úřady městských částí a pro území vojenských újezdů újezdní úřady, které určí a jejich správní obvody vymezí Ministerstvo vnitra prováděcím právním předpisem.
Seznam matričních úřadů je uveden v příloze vyhlášky č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů.

22 Další informace:

Můžete se obrátit na Úřad městské části Praha 16, Odbor občansko správní, Úsek matrik

23 Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě:

Na webových stránkách Ministerstva vnitra

24 Související životní situace a návody, jak je řešit:

25 Za správnost popisu odpovídá útvar:

26 Kontaktní osoba:

27 Popis je zpracován podle právního stavu ke dni:

09.04.2024

28 Popis byl naposledy aktualizován:

09.04.2024

29 Datum konce platnosti popisu:

--- neuvedeno/neomezeno ---

30 Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace:

--- neuvedeno ---