Vydání občanského průkazu

01 Identifikační číslo:

0410-002

02 Kód:

--- neuvedeno ---

03 Pojmenování (název) životní situace:

Vydání občanského průkazu

04 Základní informace k životní situaci:

Občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, má povinnost mít občanský průkaz. Občan České republiky, který je omezen ve svéprávnosti, nemá povinnost mít občanský průkaz.

Občan České republiky má právo mít občanský průkaz, pokud
a) je mladší 15 let,
b) je omezen ve svéprávnosti, nebo
c) nemá trvalý pobyt na území České republiky.

Občanský průkaz platí
a) 1 rok ode dne vydání, je-li vydán osobě, která dosáhla věku 12 let, u níž je dočasně fyzicky nemožné pořídit otisky prstů rukou,
b) 5 let ode dne vydání, je-li vydán osobě mladší 15 let,
c) 10 let ode dne vydání, je-li vydán osobě, která dosáhla věku 15 let, do dovršení jejích 70 let, nebo
d) 35 let ode dne vydání, je-li vydán osobě, která dosáhla věku 70 let.

S platností od 2. 8. 2021 je občanský průkaz také prostředkem umožňujícím uložení nebo užití dat potřebných pro elektronickou identifikaci a autentizaci držitele občanského průkazu nebo pro jiné elektronické úkony.


Dočasné občanské průkazy se vydávají
a) z důvodu technické závady na zařízení zabezpečujícím zpracování a přenos dat nebo na výrobní technologii trvající déle než 7 kalendářních dnů – s platností 5 měsíců,
b) v důsledku katastrofy nebo jiné mimořádné události, kdy nelze vydávat občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo občanské průkazy se strojově čitelnými údaji - s platností 5 měsíců,
c) v případě, kdy je občanu vydáván občanský průkaz bezprostředně po nabytí státního občanství udělením – s platností 2 měsíce. Do doby vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji se nevydává opakovaně.

05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Žadatel o vydání občanského průkazu.

Občanský průkaz se vydá na žádost osoby, která má povinnost nebo právo mít občanský průkaz. Občanský průkaz se vydá rovněž na žádost podanou osobou podle § 67, která jedná za osobu mladší 15 let, nebo osobou podle § 68, která jedná za osobu, která dosáhla věku 15 let.

§67

Jednání za osobu mladší 15 let

(1) Za osobu mladší 15 let jedná při postupech podle tohoto zákona a vykonává práva a povinnosti podle tohoto zákona její zákonný zástupce.

(2) Je-li osobě mladší 15 let jmenován poručník nebo opatrovník nebo je-li osoba mladší 15 let svěřena do pěstounské péče, svěřena do osobní péče osoby odlišné od jejího zákonného zástupce, umístěna v zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo umístěna v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, jedná při postupech podle tohoto zákona a vykonává práva a povinnosti podle tohoto zákona poručník, opatrovník, pěstoun, osoba, které byla osoba mladší 15 let svěřena do osobní péče, ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

§68

Jednání za osobu, která dosáhla věku 15 let

(1) Za osobu, která dosáhla věku 15 let, které byl jmenován opatrovník z důvodu, že jí její zdravotní stav působí obtíže při hájení jejích práv, může jednat při postupech podle tohoto zákona a vykonávat práva a povinnosti podle tohoto zákona tento opatrovník. Opatrovník může jednat podle věty první, pouze umožňuje-li to rozsah jeho působnosti.

(2) Za osobu, která dosáhla věku 18 let, které brání duševní porucha samostatně právně jednat, může jednat při postupech podle tohoto zákona a vykonávat práva a povinnosti podle tohoto zákona člen domácnosti, jehož oprávnění zastupovat bylo schváleno příslušným orgánem veřejné moci.

K podání žádosti o vydání občanského průkazu nelze zmocnit jinou osobu.

06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Podmínky a postup pro řešení životní situace jsou obsahem tohoto návodu.

07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:

Občan může podat žádost na úřadě kterékoliv obce s rozšířenou působností.

V případě, že došlo ke ztrátě nebo odcizení občanského průkazu, je nutné jí nahlásit co nejdříve osobně na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Od 2. 8. 2021 může občan ztrátu nahlásit také na Policii ČR.

08 Na které instituci životní situaci řešit:

Správním orgánem příslušným k přijetí žádosti o vydání občanského průkazu je obecní úřad obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze úřad městské části určený Statutem hlavního města Prahy.

Správním orgánem příslušným k přijetí žádosti o vydání občanského průkazu je dále Ministerstvo vnitra, jde-li o vydání občanského průkazu ve lhůtě do 24 hodin nebo 5 pracovních dnů.

09 Kde, s kým a kdy životní situaci řešit:

Ve správním obvodu Praha 16 lze podat žádost o vydání občanského průkazu a občanský průkaz převzít na adrese: Úřad městské části Praha 16, Odbor občansko správní, Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů, náměstí Osvoboditelů 21/2a, 153 00 Praha-Radotín, I. patro, telefon: 234 128 229, 234 128 244, 234 128 245 a 234 128 247.
Úřední hodiny

10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:

Při podání žádosti o doklad dochází ke snímání otisků prstů. Je proto nutné, mít před příchodem do kabiny čisté ruce. Případné nečistoty mohou mít negativní vliv na kvalitu otisků prstů.

Důležité!! V případě poškození nosiče biometrických údajů v průběhu cesty do zahraničí nebo nemožnosti načtení nosiče biometrických údajů z důvodu nekompatibility čtecího zařízení lze dokončit cestu do zahraničí a vrátit se do České republiky bez přijímání zvláštních opatření.

Doklady předkládané k vydání občanského průkazu musí být předložené v originále, ověřeném opise nebo ověřené kopii.

K vydání občanského průkazu při skončení jeho platnosti předložte:

  • dosavadní občanský průkaz,
  • doporučujeme vzít s sebou i rodný list, doklad o rodinném stavu – oddací list, rozvodový rozsudek s vyznačenou právní mocí, úmrtní list manžela nebo doklad o uzavření partnerství, nebo  úmrtní list partnera,
  • pokud platnost OP již skončila, je potřeba dodat ještě jeden doklad (platný cestovní doklad, rodný list, popř. řidičský průkaz).

K vydání občanského průkazu pro občana mladšího 15 let je třeba předložit:

  • rodný list žadatele,
  • občanský průkaz zákonného zástupce.

K vydání prvního občanského průkazu pro občana staršího 15 let, který si žádá sám po dovršení 15. roku věku, je třeba předložit:

  • rodný list žadatele,
  • vzniknou-li důvodné pochybnosti o státním občanství České republiky žadatele o vydání občanského průkazu, ověří úřad na jeho žádost, tento údaj.

K vydání občanského průkazu při změně údaje předložte:

  • dosavadní občanský průkaz,
  • doklad o změně nebo doklad potvrzující nový údaj (např. doklad o získání akademického titulu, potvrzení o změně místa trvalého pobytu. Pokud žádáte o zapsání rodinného stavu - oddací list, pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu, úmrtní list manžela nebo doklad o uzavření partnerství, úmrtní list partnera).

K vydání občanského průkazu náhradou za ztracený, odcizený nebo zničený (nemůžete předložit dosavadní občanský průkaz) předložte:

  • platný cestovní pas, popř. řidičský průkaz, nebo
  • rodný list nebo rodný a křestní list,
  • pokud žádáte o zapsání rodinného stavu, předložte doklad o rodinném stavu - oddací list, rozvodový rozsudek s vyznačenou právní mocí, úmrtní list manžela nebo doklad o uzavření partnerství, úmrtní list partnera,
  • doklad o rodném čísle, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu.

K vydání občanského průkazu po ukončení trvalého pobytu v cizině nebo po nabytí státního občanství České republiky předložíte:

  • cestovní pas,
  • rodný list nebo rodný a křestní list,
  • doklad o rodném čísle, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu,
  • doklad o státním občanství (popř. platný cestovní doklad ČR).

K vydání občanského průkazu občanovi, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, předkládá opatrovník:
  • rodný list nebo rodný a křestní list žadatele,
  • doklad o rodném čísle občana, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu,
  • pokud žádáte o zapsání rodinného stavu: doklad o rodinném stavu, jde-li o občana, který žije nebo žil v manželství,
  • pokud žádáte o zapsání údaje o partnerství: doklad o uzavření partnerství,
  • rozhodnutí soudu o omezení na svéprávnosti k právním úkonům,
  • svůj občanský průkaz a doklad o ustanovení opatrovníkem,
  • je-li opatrovníkem právnická osoba, předloží doklad o ustanovení opatrovníkem a fyzická osoba, která jedná jménem této právnické osoby, předloží svůj občanský průkaz a doklad osvědčující oprávnění jednat za právnickou osobu.

K vydání nového dočasného občanského průkazu (vydává se po nabytí občanství ČR) je občan povinen předložit:

  • pro vydání dočasného občanského průkazu vyplněnou a podepsanou žádost o občanský průkaz,
  • dvě shodné fotografie 35 x 45 mm,
  • doklady stanovené zákonem, viz níže u konkrétních situací,
  • popřípadě další doklady osvědčující skutečnosti, o nichž se do občanského průkazu zapisují údaje na žádost občana anebo údaje potřebné k odstranění rozporů zjištěných v údajích uvedených v informačním systému evidence obyvatel nebo v evidenci občanských průkazů.

Doporučujeme všem občanům, aby k žádosti o vydání občanského průkazu předkládali vždy matriční doklady, ve kterých je uvedeno jejich jméno, příjmení a místo narození, což je rodný list, oddací list, doklad o uzavření partnerství, neboť v případě zjištěných rozporů mezi údaji uvedenými v občanském průkazu a údaji uvedenými v informačním systému evidence obyvatel nebo evidence občanských průkazů, je občan povinen na vyžádání příslušného úřadu tyto doklady předložit. Do odstranění zjištěných rozporů není možné zaslat žádost o vydání občanského průkazu k jeho výrobě.

Při vyřizování žádosti o vydání občanského průkazu budou údaje uvedené v předložených dokladech, zkontrolovány se záznamem v informačním systému evidence obyvatel a předložené doklady občanům ihned vráceny. Dosavadní občanský průkaz a potvrzení o změně trvalého pobytu je občan povinen odevzdat při převzetí nového občanského průkazu.

11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

Při vyřizování žádosti o vydání občanského průkazu občan žádost nevyplňuje pouze v případě dočasného občanského průkazu.

Tiskopisy žádosti o vydání dočasného občanského průkazu jsou k dispozici na všech obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, v Praze na úřadech městských částí Praha 1 – 22,  v Brně, Ostravě a Plzni u magistrátu.

12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:

Správní poplatky:
  • hradí se v hotovosti nebo
  • platební kartou.

Dle zákona 634/2004 Sb. o správních poplatcích položka sazebníku č. 8

1. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne osobám, které dosáhly věku 15 let
a) při podání žádosti a převzetí u Ministerstva vnitra 1 000 Kč,
b) při podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností 500 Kč,
c) při převzetí u Ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností 500 Kč.

2. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne osobám mladším 15 let

a) při podání žádosti a převzetí u Ministerstva vnitra 500 Kč,
b) při podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností 250 Kč,
c) při převzetí u Ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností 250 Kč.

3. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu ve lhůtě do 5 pracovních dnů osobám, které dosáhly věku 15 let

a) při podání žádosti a převzetí u Ministerstva vnitra 500 Kč,
b) při podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností 250 Kč,
c) při převzetí u Ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností 250 Kč,
d) při podání žádosti a převzetí u stejného obecního úřadu obce s rozšířenou působností 500 Kč.

4. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu ve lhůtě do 5 pracovních dnů osobám mladším 15 let

a) při podání žádosti a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 300,
b) při podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 200,
c) při převzetí u Ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 100,
d) při podání žádosti a převzetí u stejného obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 300.

5. Přijetí žádosti o vydání dočasného občanského průkazu bezprostředně po nabytí státního občanství České republiky Částka 117 Sbírka zákonů č. 270 / 2021 Strana 2811

a) osobám, které dosáhly věku 15 let Kč 200,
b) osobám mladším 15 let Kč 100.

6. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu osobě mladší 15 let 100 Kč.

7. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu osobě, která dosáhla věku 15 let a nemá trvalý pobyt na území České republiky 200 Kč.

8. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu za občanský průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený, zneplatněný z důvodu nebezpečí zneužití dat pro elektronické využití občanského průkazu nebo obsahující neoprávněně provedené zápisy 200 Kč.

9. Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu 200 Kč.

10. Umožnění převzetí občanského průkazu u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který osoba uvedla v žádosti 100 Kč.

13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

Lhůty pro vydání občanského průkazu:
  • Občanský průkaz se vydá ve lhůtě do 30 dnů ode dne podání žádosti o vydání občanského průkazu, byla-li žádost podána pověřenému úřadu a jako správní orgán příslušný k předání občanského průkazu je v žádosti uveden pověřený úřad.
  • Občanský průkaz se vydá ve lhůtě do 24 hodin nebo 5 pracovních dnů ode dne podání žádosti o vydání občanského průkazu, požádá-li o to žadatel o vydání občanského průkazu v žádosti. V případě vydání občanského průkazu ve lhůtě do 24 hodin tato lhůta neběží ve dnech pracovního klidu.

Lhůta pro vydání dočasného občanského průkazu:

  • Dočasný občanský průkaz se vydá ve lhůtě do 5 pracovních dnů ode dne podání žádosti o vydání dočasného občanského průkazu.

Doba platnosti občanského průkazu:

Občanský průkaz platí

a) 1 rok ode dne vydání, je-li vydán osobě, která dosáhla věku 12 let, u níž je dočasně fyzicky nemožné pořídit otisky prstů rukou,
b) 5 let ode dne vydání, je-li vydán osobě mladší 15 let,
c) 10 let ode dne vydání, je-li vydán osobě, která dosáhla věku 15 let, do dovršení jejích 70 let, nebo
d) 35 let ode dne vydání, je-li vydán osobě, která dosáhla věku 70 let.

Skončení platnosti občanského průkazu:

Platnost občanského průkazu skončí

a) uplynutím doby v něm uvedené,
b) ohlášením jeho ztráty, odcizení, zničení nebo nebezpečí zneužití,
c) dnem nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
d) ohlášením ukončení trvalého pobytu na území České republiky,
e) pozbytím státního občanství České republiky,
f) úmrtím nebo dnem nabytí právní moci rozhodnutí o prohlášení za mrtvého,
g) převzetím nového občanského průkazu, nebo
h) odevzdáním nalezeného občanského průkazu, pokud jeho platnost neskončila podle písmene b).

Platnost občanského průkazu skončí uplynutím 45 dnů ode dne:

a) ohlášení změny místa trvalého pobytu,
b) nabytí právní moci rozhodnutí o změně jména, popřípadě jmen, nebo příjmení,
c) nabytí právní moci rozhodnutí o změně rodného čísla, je-li uvedeno v občanském průkazu, nebo
d) změny pohlaví.

Platnost občanského průkazu, v němž je uveden rodinný stav nebo údaj o registrovaném partnerství, skončí uplynutím 45 dnů ode dne:

a) uzavření manželství nebo vzniku registrovaného partnerství,
b) úmrtí manžela nebo partnera, nebo
c) nabytí právní moci rozhodnutí o

1. rozvodu manželství nebo zrušení registrovaného partnerství,
2. zdánlivosti manželství nebo neexistenci registrovaného partnerství,
3.prohlášení manželství nebo registrovaného partnerství za neplatné, nebo
4. prohlášení manžela nebo partnera za mrtvého.

Platnost občanského průkazu skončí dnem nabytí právní moci rozhodnutí o skončení platnosti občanského průkazu podle § 35 odst. 1 nebo 2.

14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:

Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:

Žadatel si může zvolit vydání občanského průkazu bez uvedení rodinného nebo osobního stavu § 16 odst. 3 zákona č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech, v platném znění.

Při převzetí občanského průkazu se kontroluje správnost osobních údajů uvedených v občanském průkazu, ověří se funkčnost nosiče dat, občan svým digitálním podpisem pak potvrdí převzetí občanského průkazu (§ 30 zákona č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech, v platném znění).

Za občana mladšího 15 let, jedná zákonný zástupce, místo zákonného zástupce může jednat pěstoun, osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do výchovy nebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, která pečují na základě soudního rozhodnutí o občana mladšího 15 let. Za občana omezeného na svéprávnosti jedná opatrovník nebo jiný zákonný zástupce, pokud mu nebyl opatrovník ustanoven.

16 Elektronická služba, kterou lze využít:

Obyvatelům správního obvodu Prahy 16 doporučujeme využít služeb on-line rezervace na pracoviště Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů Úřadu městské části Praha 16.

17 Podle kterého právního předpisu se postupuje:

Zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech
Zákon č. 270/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o občanských průkazech
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1157 ze dne 20. června 2019 o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů Unie a povolení k pobytu vydávaných občanům Unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří vykonávají své právo volného pohybu.

18 Jaké jsou související předpisy:

19 Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují:

Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Lhůta pro vyřízení je 30 dnů ode dne podání žádosti.

Proti rozhodnutí ve věcech občanských průkazů lze podat odvolání, pokud to zákon o občanských průkazech a správní řád umožňují, a to proti rozhodnutí o skončení platnosti občanského průkazu nebo proti rozhodnutí o přestupku na úseku občanských průkazů.

Odvolání se podává k Odboru živnostenskému a občanskosprávnímu Magistrátu hlavního města Prahy prostřednictvím úřadu, který napadené rozhodnutí vydal – týká se rozhodnutí vydaných Úřady městských částí Praha 1 – 22, dle místa trvalého pobytu občana. Odvolání proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.

20 Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností:

Nesplněním povinností uvedených v zákoně č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech, v platném znění, se občan dopouští přestupku. Tyto přestupky jsou řešeny dle § 65 a § 66 zákona o občanských průkazech.

Za přestupek může být uložena pokuta až do výše 15.000,- Kč, resp. do 10.000 Kč.

21 Nejčastější dotazy:

Mohu cestovat po Evropské unii s jakýmkoliv občanským průkazem? 
Od 1. ledna 2006 lze k cestám do států Evropské unie používat pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (tyto občanské průkazy nemohou mít odstřižený roh z důvodu změny údajů). 

Mohou po Evropské unii s občanským průkazem se strojově čitelnými údaji, který je  vydán pro rodiče, cestovat současně s rodiči i jejich děti? Tyto jsou  zapsány na zadní straně občanského průkazu v kolonce „Jiné údaje“?
K cestám do států Evropské unie může na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji cestovat pouze jeho držitel.

Které nepovinné údaje se zapisují do občanského průkazu?
V občanském průkazu se na žádost žadatele o vydání občanského průkazu uvede rodinný stav nebo údaj o registrovaném partnerství.

22 Další informace:

--- neuvedeno ---

23 Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě:

Úřad městské části Praha 16, Odbor občansko správní, Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů na adrese Praha-Radotín, náměstí Osvoboditelů 21/2a, telefon: 234 128 247, 234 128 229, 234 128 245. V hlavním městě Praze Úřady městský částí Praha 1 – 22, Rady a služby Ministerstva vnitraMagistrát hlavního města Prahy, obecní úřady obcí s rozšířenou působností.

24 Související životní situace a návody, jak je řešit:

25 Za správnost popisu odpovídá útvar:

26 Kontaktní osoba:

27 Popis je zpracován podle právního stavu ke dni:

06.08.2021

28 Popis byl naposledy aktualizován:

06.08.2021

29 Datum konce platnosti popisu:

--- neuvedeno/neomezeno ---

30 Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace:

Doklady potřebné k vydání občanského průkazu musí být předloženy v originále, ověřeném opise nebo ověřené kopii. Předkládá–li občan k doložení údajů zapisovaných do občanského průkazu doklad vystavený orgánem cizího státu, je povinen předložit výpis z matriční knihy Úřadu městské části Brno-střed. Stanoví-li něco jiného mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána (jedná se o Smlouvu mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě některých otázek na úseku matrik a státního občanství, podle níž si smluvní strany uznávají platnost rodných, oddacích a úmrtních listů svých státních občanů vystavených orgány druhé smluvní strany o matričních událostech, ke kterým došlo před 1. lednem 1993.) 

Předkládá-li občan rozhodnutí cizozemského soudu, je povinen předložit též rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky o uznání rozhodnutí cizozemského soudu na území České republiky, jestliže je toto uznání potřebné podle zvláštního právního předpisu (zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním), např. doklad o rozvodu manželství.