Vydávání cestovních dokladů

03 Pojmenování (název) životní situace:

Vydávání cestovních dokladů

04 Základní informace k životní situaci:

Cestovat do zahraničí lze jen s platným cestovním dokladem (cestovní pas, diplomatický pas, služební pas, cestovní průkaz, náhradní cestovní doklad Evropské unie, jiný cestovní doklad na základě mezinárodní smlouvy, občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s elektronickým čipem). Cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji může mít občan České republiky již od narození. Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s elektronickým čipem, lze jako cestovní doklad také použít k cestování do států Evropské unie, nesmí však mít oddělenu vyznačenou část (z důvodu změny zapisovaných údajů). 

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji („e-pas“) se vydává občanům České republiky od jeho narození ve lhůtě 30 dnů. Je-li žádost podána na zastupitelském úřadě v zahraničí, ve lhůtě 120 dnů anebo je možné vydání pasu ve zkrácené lhůtě 24 hodin nebo 5 pracovních dnů. 


Doba platnosti e-pasu:
  •  5 let – občanům do věku 15 let
  • 10 let – občanům starším 15 let

Cestovní pas obsahující strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji (e-pas) se vydá s územní platností do všech států světa. Dobu platnosti cestovních dokladů nelze prodloužit.

05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Žádost o vydání cestovního dokladu podává občan starší 15 let. Pokud je občan nezletilý (jedná se o občana staršího 15 let a mladšího 18 let), připojí k žádosti písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem nebo se zákonný zástupce (rodič) dostaví osobně spolu s žadatelem. Za občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce, pěstoun, osoba, které byl svěřen do výchovy, ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo zařízení pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc a osoby, které pečují na základě soudního rozhodnutí o občana mladšího 15 let.

Za občana omezeného na svéprávnosti, podává žádost zákonný zástupce.

Při žádosti o cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji je nutná přítomnost žadatele, neboť se elektronicky zpracovává obraz obličeje žadatele, podpis občana staršího 7 let a otisky prstů občana staršího 12 let.

06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Splnit veškeré náležitosti požadované při podávání žádosti o vydání cestovního dokladu stanovené zákonem o cestovních dokladech č. 329/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:

K vyřízení žádosti o vydání cestovního dokladu se musí občan dostavit osobně na obecní úřad obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze na Úřad městské části Praha 1 – 22 nebo ve zkrácené lhůtě vydání též na Ministerstvu vnitra – adresa: Na Pankráci 72, Praha 4 (metro C – stanice Pražského povstání). 

08 Na které instituci životní situaci řešit:

Pokud se občan dlouhodobě zdržuje v zahraničí, lze podat žádost o vydání cestovního dokladu u zastupitelského úřadu. V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu v zahraničí vydá občanovi zastupitelský úřad cestovní průkaz k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty.

Nemá-li občan trvalý pobyt na území České republiky, vydá cestovní pas obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa jeho posledního trvalého pobytu v České republice. Pokud občan neměl trvalý pobyt v České republice nebo pokud jej nelze zjistit, vydá cestovní pas Magistrát města Brna.

09 Kde, s kým a kdy životní situaci řešit:

Ve správním obvodu Prahy 16 lze podat žádost o vydání cestovního pasu u Úřadu městské části Praha 16, Odbor občansko správní, Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů, Praha–Radotín, náměstí Osvoboditelů 21/2a. 
Úřední hodiny

10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:

Při podání žádosti o doklad dochází ke snímání otisků prstů. Je proto nutné, mít před příchodem do kabiny čisté ruce. Případné nečistoty mohou mít negativní vliv na kvalitu otisků prstů.

Důležité!!V případě poškození nosiče biometrických údajů v průběhu cesty do zahraničí nebo nemožnosti načtení nosiče biometrických údajů z důvodu nekompatibility čtecího zařízení lze dokončit cestu do zahraničí a vrátit se do České republiky bez přijímání zvláštních opatření.

Při podání žádosti o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě je občan povinen předložit:

  • předchozí cestovní pas
  • platný občanský průkaz
  • rodný list žadatele – při podání žádosti  o vydání cestovního pasu pro občana mladšího 18 let
  • platný občanský průkaz občana mladšího 15 let, pokud  jej vlastní
  • správní poplatek viz změny ve vydávání cestovních pasů od 1.7.2018 

Při podání žádosti o vydání e –pasu je občan povinen předložit:

1) Pro žadatele ve věku do 15 let:

  • platný občanský průkaz zákonného zástupce (rodiče)
  • platný občanský průkaz občana mladšího 15 let (pokud mu byl vydán)
  • rodný list žadatele (občana mladšího 15 let)
  • předchozí cestovní pas
  • správní poplatek ve výši 100 Kč

Při podání žádosti o vydání e-pasu je nutná osobní přítomnost žadatele od jeho narození z důvodu pořízení fotografie a otisků prstů (biometrických údajů do cestovního pasu) a zákonného zástupce (rodiče), který stvrdí souhlas s vystavením e-pasu svým podpisem na žádosti.

2) Pro žadatele ve věku 15 – 18 let:
  • platný občanský průkaz žadatele (občana ve věku 15 - 18 let)
  • platný občanský průkaz zákonného zástupce (rodiče)
  • rodný list občana ve věku 15 – 18 let
  • předchozí cestovní pas
  • správní poplatek 600 Kč

Žádost o vydání cestovního dokladu může podat občan starší 15 let; pokud je nezletilý, připojí k žádosti písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem nebo se zákonný zástupce (rodič) k příslušnému úřadu dostaví osobně spolu se žadatelem.

3) Pro žadatele ve věku nad 18 let:
  • platný občanský průkaz
  • předchozí cestovní pas
  • doporučujeme rodný list pro upřesnění místa narození (v případě nesouladu údajů v informačním systému evidence obyvatel)
  • správní poplatek ve výši 600 Kč

Při podání žádosti o vydání e-pasu je nutná osobní přítomnost žadatele z důvodu pořízení biometrických údajů do cestovního pasu.

Fotografie občana a vlastnoručně vyplněná žádost se v případě podání žádosti o vydání e-pasu nepředkládají. 

Žadatel je povinen uvést v žádosti pravdivě všechny požadované údaje a jejich pravdivost prokázat. Nemůže-li prokázat pravdivost požadovaných údajů, je povinen předložit podklady pro jejich zjištění.

Cestovní doklad může převzít:
  • občan starší 15 let
  • zákonný zástupce občana mladšího 15 let
  • zákonný zástupce občana omezeného na svéprávnosti
  • cestovní doklad může občan převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který uvedl v žádosti. Pokud podal žádost u zastupitelského úřadu, může jej převzít i u obecního úřadu s rozšířenou působností příslušného k jeho vydání. 

11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

K podání žádosti o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými prvky se žádost nevyplňuje.

12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:

Správní poplatek za vydání cestovního pasu se platí v hotovosti i platební kartou, a to při podání žádosti o vydání CP:
  1. Cestovní pas ve zkrácené lhůtě viz změny ve vydávání cestovních pasů od 1.7.2018 
  2. Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji ("e-pas")
  • do 15 let částka 100 Kč
  • nad 15 let částka 600 Kč

13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

  • Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji - „e-pas“ se vydává ve lhůtě 30 dnů. Je-li žádost podána u zastupitelského úřadu, ve lhůtě 120 dnů
  • Cestovní pas ve zkrácené lhůtě se vydává ve lhůtě v pracovních dnech do 24 hodin a nebo do 5 pracovních dnů.
  • Žádost o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě nelze podat u zastupitelského úřadu.

14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:

Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:

Při vydání prvního cestovního pasu je občan, který nemá trvalý pobyt na území České republiky, povinen prokázat státní občanství České republiky dokladem o státním občanství. U občanů, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, se doklad o státním občanství vyžaduje, vzniknou-li důvodné pochybnosti o tomto údaji. 

K vydání „Osvědčení o státním občanství“ je ve správním obvodu Prahy 16 příslušný Úřad městské části Praha 16, Odbor občansko správní, Úsek matrik na adrese: Václava Balého 23/3, Praha–Radotín.


Státní občanství ČR se prokazuje:
  • osvědčením o státním občanství ČR ČR (platnost je 1 rok od vydání)
  • platným občanským průkazem 
  • platným cestovním pasem ČR

Prokazování údajů v žádosti

Žadatel je povinen uvést pravdivě všechny požadované údaje a jejich pravdivost prokázat. Nemůže-li prokázat pravdivost požadovaných údajů, je povinen předložit podklady pro jejich zjištění. Pravdivost údajů uváděných v žádosti se prokazuje doklady podle zvláštních právních předpisů, popřípadě dalšími doklady podle mezinárodní smlouvy.

16 Elektronická služba, kterou lze využít:

Obyvatelům správního obvodu Prahy 16 doporučujeme využít služeb on-line rezervace na pracoviště Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů Úřadu městské části Praha 16.

17 Podle kterého právního předpisu se postupuje:

19 Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují:

Cestovní doklady se vydávají ve správním řízení, vedeném dle zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů a dle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád (ve znění pozdějších předpisů).

Proti rozhodnutí Úřadu městské části Praha 16 (ve věci cestovních dokladů) se lze odvolat k Magistrátu hlavního města Prahy, odboru živnostenskému a občanskosprávnímu, prostřednictvím Úřadu městské části Praha 16, který napadené rozhodnutí vydal, a to do 15 dnů ode dne jeho oznámení.

Správní řízení ve věcech cestovních dokladů ukončené pravomocným rozhodnutím se na žádost účastníka řízení obnoví, jestliže vyšly najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které existovaly v době původního řízení a které účastník řízení nemohl v původním řízení uplatnit. Nové řízení provede správní orgán, který byl příslušný v původním řízení v prvním stupni. Odvolací správní orgán je příslušný tehdy, jestliže řízení bylo obnoveno z důvodů, které se týkaly výlučně odvolacího řízení.

20 Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností:

Pokud občan nesplní povinnost stanovenou zákonem o cestovních dokladech, může být takové jednání posouzeno jako přestupek. Přestupky na úseku cestovních dokladů upravuje § 34a zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech. Za přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč.

23 Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě:

Internetové stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky
Zastupitelské úřady cizích států v České republice
Magistrát hlavního města Prahy
Praktické informace Ministerstva vnitra České republiky

24 Související životní situace a návody, jak je řešit:

Ztráta nebo odcizení cestovního dokladu

Držitel je povinen ohlásit neprodleně ztrátu, odcizení, zničení cestovního dokladu nebo jeho nález orgánu příslušnému k jeho vydání, popřípadě matričnímu úřadu nebo nejbližšímu útvaru policie. Držitel je v zahraničí povinen ohlásit neprodleně ztrátu, odcizení, zničení cestovního dokladu nebo jeho nález nejbližšímu zastupitelskému úřadu.

Po návratu do České republiky ohlásí ztrátu, odcizení nebo zničení cestovního dokladu také orgánu příslušnému k jeho vydání.
 
Při ztrátě, odcizení nebo zničení cestovního dokladu v zahraničí lze občanovi, který nemá jiný cestovní doklad, vydat cestovní průkaz k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty. Cestovní průkaz vydá zastupitelský úřad s dobou platnosti nejvýše 6 měsíců.

28 Popis byl naposledy aktualizován:

09.10.2019

29 Datum konce platnosti popisu:

--- neuvedeno/neomezeno ---