Prohlášení tajemníků k aktuálnímu stavu digitálního řízení
Od 1. července 2024 je v souladu s účinností nového stavebního zákona povinností obcí pracovat v Informačním systému stavebního řízení (ISSŘ) připraveného Ministerstvem pro místní rozvoj. STMOÚ ČR od podzimu loňského roku upozorňovalo na nedostatek času na přípravu a zasílalo dotazy, podněty a požadavky nezbytné k plné použitelnosti systému na MMR. Vždy bylo ujištěno, že vše bude funkční, moderní, jednodušší, intuitivní. Systém však od svého spuštění stále i přes opakované upozorňování ze strany úřadů ÚSC vykazuje zásadní nedostatky, které výrazně komplikují práci stavebních úřadů napříč Českou republikou.
Konstatujeme, že aktuální verze ISSŘ není stále plně provozuschopná. Systém trpí závažnými chybami, které znemožňují efektivní správu stavebních projektů. Mezi nejvýznamnější problémy patří:
1. Nedostupnost klíčových funkcionalit: Systém není plně propojen s ekonomickými systémy a lokálními spisovými službami, což značně komplikuje administrativní práci a v porovnání se „starým“ systémem je krokem zpátky.
2. Právní nedostatky: Části systému jsou právně problematické a mohou vést k právním sporům. Stále lze nahlížet do spisů celé ČR, což může být v rozporu s GDPR. Řeší se bezpečnostní incident nebo odeslání jiného než finálního dokumentu.
3. Praktické nedostatky: Stále nejsou plnohodnotně nastaveny funkce DOSS na úřadech ÚSC, funkčnost vyhledávání je omezená (např. nelze podle č.p. č. or. č. ev.) a řazení dokumentů je nikoliv podle čísel, ale znaků (tzn. 1, 10, 11, … 2, 20, 21 místo 1, 2, … 10, 11, 12, …). Dalším nedostatkem je fakt, že údaje je nutné vyplňovat manuálně i po přihlášení pomocí identity občana. Podání přes DS na úřady ÚSC odesílané do systému cestou DS systém zařadí jako podání samotného úřadu. STMOÚ ČR předalo ministerstvu již desítky konkrétních podnětů, na kterých se stále ještě pracuje, nejsou dořešeny. V systému se objevily kritické chyby při záměně finálních dokumentů. Nejedná se však o celkový výčet nedostatků. Je odpovědností MMR, aby zajistil funkční systém.
4. Školení a podpora: ISSŘ měl být funkční od 1.7.2024, finální manuál není ještě k dispozici. Školení jsou výčtem fragmentovaných úkonů a nikdy neproběhla tak, aby provedla úředníka celým procesem (školení taková ani být nemohla, protože řada funkcionalit se teprve dodělává). Call centrum nezná odpověď na mnoho dotazů obcí, helpdesk neodpovídá i řadu dní.
Sdružení tajemníků České republiky apeluje na Ministerstvo pro místní rozvoj, aby urychleně podnikalo kroky k plně funkčnímu systému. Je nezbytné zajistit odstranění logických rozporů a řešení právních nedostatků. Městské a obecní úřady jsou nadále připraveny spolupracovat na zlepšení stavu.
Plná odpovědnost za funkční systém je však výhradně na MMR.
Věříme, že Ministerstvo pro místní rozvoj brzy nalezne řešení a situaci napraví. Do té doby není objektivně možné zajistit na obecních úřadech bezproblémový výkon státní správy na úseku stavebního řádu.
📷📷
Ilustrační fotografie jak vypadaly kanceláře pracovníků stavebního úřadu těsně před přechodem na digitalizaci stavebního řízení, kdy několikanásobně narostl počet fyzických podání podle starého stavebního zákona, si můžete prohlédnout na fotografiích. Pracovníci stavebního úřadu nyní zpracovávají stovky podání doručených do 30.6.2024. 📷📷