Setkání s jazykovědcem Karlem Olivou

Radotíňan, přední jazykovědec a známý propagátor českého jazyka Karel Oliva dorazí ve středu 22. března 2023 na setkání do místního kina (Na Výšince 875/4). Začátek je ve 20.00 hodin. Povídat se bude o cizích slovech v češtině a českých slovech v cizině. 

➡️ Vstupenky za 100 Kč je možné zakoupit on-line na webu kina.

Setkání s Karlem Olivou aneb Cizí slova v češtině, česká slova v cizině

V průběhu vědecko-popularizačního večera se seznámíte s příklady slov, která čeština převzala z cizích jazyků (ač to u mnohých tak vůbec nevypadá), ale i s návrhy, jak by případně mohly vypadat jejich "ryze české" podoby. Existují slova, která z češtiny přešla do cizích jazyků, třeba angličtiny nebo němčiny?

Doc. RNDr. Karel Oliva, Dr., vystudoval matematickou lingvistiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Vědecky působil v Bulharské akademii věd, na univerzitě v německém Saarbrückenu a ve Výzkumném ústavu pro umělou inteligenci ve Vídni, poté byl dlouhá léta ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Po odchodu z ústavu se dlouhodobě věnuje šíření znalostí o češtině. Je znám z rozhlasového pořadu Slovo nad zlato, z pořadu Uzlíky na jazyku na Stream.cz a z dalších popularizačních aktivit.

Jeho prozatím posledním počinem je kniha O češtině s Karlem Olivou, která formou přátelského rozhovoru seznamuje čtenáře s historickými, pravopisnými i mnohými dalšími zábavnými fakty, zajímavostmi i záludnostmi naší mateřštiny.
Vloženo: 01.03.2023 – Jana Hejrová, DiS.   |   Zveřejněno: 22.03.2023 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 967 x