Den válečných veteránů

V Den válečných veteránů, který oslavuje nejen konec I. světové války a zároveň připomíná její oběti, ale jenž je i věnován veteránům všech válečných konfliktů, se u Stromu svobody a demokracie v parku v Loučanské ulici sešli uctít památku žáci 4. a 8. stupně základní školy, zástupci školy, radnice a úřadu. Tento významný den se slaví ve všech demokratických zemích Evropy, USA a Kanadě jako významná připomínka vítězství demokracie ve světě, ke kterému pomohly i vojáci Československé legie.

Žáci vyrobili 72 vlčích máků, stejně, jako je počet obětí 1. a 2. světové války uvedených na památnících po Radotíně a připomněli všem přítomným, čím je 11. listopad tak význačný. Společně se starostou Karlem Hanzlíkem, místostarostou Miroslavem Knotkem a tajemníkem úřadu Pavlem Jiráskem pak zapíchli symboly významného dne, tedy vyrobené máky okolo památného stromu. 

Symbol v podobě květu vlčího máku má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, poblíž belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé v kontextu básně Johna McCrae použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil předseda Nadace veteránů a bývalý velitel britských expedičních sil maršál sir Douglas Haig vlčí mák jako za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.



Zveřejněno: 11.11.2022 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 664 x