Kamenné ulice v Radotíně (Na minutku s geologem)

Co znamenají názvy některých ulic, které se nacházejí v Radotíně? V Edenu, V Parníku nebo Na Rymáni? Mnozí vědí, mnozí jen tuší určité souvislosti. 

Leckteré názvy jsou poslední vzpomínkou na již neexistující místa, řemesla či podniky, takové známe např. U drážky, Na Betonce nebo K Lázním… Zcela obvyklé etymologické způsoby pojmenování jsou buď po určité osobě, daném místě, historickém okamžiku, významné budově nebo pomístních legendách.

Pojmenování celé řady ulic v Radotíně nesou své jméno po obcích a vesnicích kdesi na Klatovsku, jako třeba Býšovská nebo Hadravská. Jak se měnily režimy, měnily se také jména ulic. Názvy některých upomínají na významné obyvatele, kteří měli s Radotínem určitou souvztažnost, např. Jarmily Novotné nebo Macháčkova. Po připojení Radotína ku Praze bylo nutné mnohé z ulic přejmenovat a tak se z Holečkovy stala K Berounce, neboť Holečkova v Praze již existovala.

Určitý systém v názvech ulic může ale dospět až do nečekaných rozměrů, Zahradní Město vede v počtu monotematických názvů ulic v celé Praze (je jich neuvěřitelných 55 a nesou názvy květin, rostlin, keřů a stromů).

Radotín má přeci jen ale jednu výjimečnost, řekněme přímo geologickou. Podle minerálů a hornin se zde totiž jmenuje hned 13 ulic. Možná to není tak romantické jako bydlet v kytičkaté ulici, ale lidem se to plete jistě úplně stejně. Kytka jako kytka, kámen jako kámen.

Abychom se v ulicích, těch geologických, alespoň trochu zorientovali, uveďme krátký popis každého z kamenů: 

  • Achátováodrůda křemene, typický minerál se soustřednými kružnicemi – kresbou, známé např. z Kozákova nebo Jizerských hor, mezi acháty známe např. hnědé sardonyxy, černé onyxy.

Uliční cedule Achátové ulice v Praze-Radotíně.
Uliční cedule Achátové ulice v Praze-Radotíně
Foto: Štěpán Rak
  • Ametystová – snad nejznámější odrůda křemene, s fialovou barvou, úžasné krystaly pocházejí např. z Brazílie, z ČR z Bochovic.

  • Čedičová – snad, včetně žuly, nejznámější hornina. Jde o sopečnou výlevnou horninu černé či černohnědé barvy.

  • Grafitová – jinými slovy tuha, měkký, černý minerál, chemicky čistý uhlík.

  • Jaspisová – červený minerál, opět odrůda křemene, běžně nacházený polodrahokam.

  • Minerální – pojmenováno všeobecně podle minerálů.

  • Safírová – drahokam, většinou modré, jiskrné barvy, známý již od doby Rudolfa II. také z jizerské louky, barevné variety jsou ale také žluté či růžové, nejznámější asi ze Srí Lanky.

  • Slinková - slínek je hrudka, obvykle velikosti od 3 do 25 mm vyrobené slínováním - spojení bez tavení až k bodu zkapalnění - vápence a jílového materiálu, který vzniká během výroby v cementářské peci.

Uliční cedule Slinkové ulice v Praze-Radotíně.
Uliční cedule Slinkové ulice v Praze-Radotíně
Foto: Štěpán Rak
  • Solná – sůl kamenná, nejhojnější minerál našich domácností, těžena od pravěku např. v Salzburku či Hallstattu v Rakousku.

  • Štěrková – štěrkem se nazývá kámen podřadné kvality, ale pevný, kterým se zasypávají např. koleje, náspy, nebo se ho užívá ke zpevnění cest, těží se např. v lomu na Zbraslavi.

  • Topasová – drahokam s širokou barevnou škálou od průsvitné, žluté, zlatavé, růžové, červené až po modrou, pojmenován po ostrovu Topazios ležícího u Egypta.

  • Vápenná – název získala podle těžby vápna, nachází se také nedaleko vápencových lomů.

Uliční cedule Vápenné ulice v Praze-Radotíně.
Uliční cedule Vápenné ulice v Praze-Radotíně
Foto: Štěpán Rak
  • Živcová – většinou šedo-růžový minerál, nedílná součást např, žuly a celé řady jiných hornin.

Mnozí z obyvatel jedné z těchto ulic možná žehrají, že nežijí třeba v Diamantové, ale ruku na srdce - kamenné ulice se mnohým z nás sice vzájemně pletou, na druhou stranu jsme jediná část Prahy, která se může pochlubit právě touto výjimečností.

Jaká jiná část Prahy může tvrdit, že je pomyslným kamenným pilířem naší Matky Měst než právě Radotín?

Mgr. Štěpán Rak