Partnerské město Burglengenfeld

Partnerské styky s Burglengenfeldem byly navázány již v roce 1990, právní rámec získaly až uzavřením smlouvy o partnerství Radotína a Burglengenfeldu začátkem roku 1992. 

Burglengenfeld (12 500 obyvatel, městská práva od r. 1542) leží v malebné krajině Horní Falce, nedaleko Řezna (Regensburgu). V 19. století byl Burglengenfeld střediskem průmyslové oblasti, kde se těžilo uhlí a vznikl hutnický závod v Maxhütte, dnes je v provozu pouze cementárna v Burglengenfeldu, která začala vyrábět v r. 1914. Městečko si ve svém centru zachovalo starobylý ráz se zbytky hradeb a opevnění, historicky cennou radnicí, měšťanskými domy na náměstí i hradem, jehož zbytky se tyčí nad městem. Jedno náměstí v nové části Burglengenfeldu nese název Radotínské (Radotinplatz). 

Podle zmíněné smlouvy mají oba partneři podporovat vzájemné styky škol, sportovních jednot a různých spolků a pečovat o vzájemné poznávání kultury, historie, přírody i životních podmínek ve svých zemích. Dosud došlo ke kontaktu jednot dobrovolných hasičů, sportovců, základních škol a zaměstnanců obou městských úřadů, avšak nejživější aktivity se rozvíjejí na poli kulturním, a to každoročními koncerty žáků naší Základní umělecké školy Klementa Slavického v Burglengenfeldu i Koncerty pro přátelství v Radotíně, na němž se podílela i městská hudební škola v Burglengenfeldu. Každoročně se konají zájezdy občanů Burglengenfeldu spojené s návštěvou divadelních představení i kulturních a historických památek ve středních Čechách. Slavnostních aktů v obou městech se zúčastňují delegace zastupitelstev obou měst. O naplnění smlouvy o partnerství pečuje v Burglengenfeldu Spolek pro partnerství Burglengenfeld-Radotín.

Stále otevřená je možnost navázání kontaktů jednotlivých zájmových skupin (sportovců, turistů, organizací mládeže, církví, atd.) s obdobnými skupinami v Burglengenfeldu. Kontaktní adresy je možno získat u Mgr. Karla Hanzlíka, starosty Městské části Praha 16. Vítáni jsou též zájemci o spolupráci při zajišťování aktivit vyplývajících z partnerství obou měst.

Webové stránky Burglengenfeldu naleznete na adrese: www.burglengenfeld.de

Články o přátelství mezi Radotínem a Burglengenfeldem

 • Adventní trhy v partnerském městě

  05.12.2023 / Adventními trhy otevřeli v Burglengenfeldu v pátek 1. prosince nadcházející slavnostní čas. Poprvé u toho nechyběla ani početná delegace z partnerského města Radotína.
 • Z Bavorska: dokončená školka a rozestavená škola

  01.08.2022 / Uctění památky zemřelého kolegy i další rozvoj partnerské spolupráce. To i prohlídka staveb školských areálů bylo na programu krátké pracovní návštěvy vedení radotínské radnice v Burglengenfeldu, partnerském městě Radotína.
 • Přístavba školy, nová školka i odpočinkový areál

  15.09.2021 / To vše v těchto dnech realizují kolegové z partnerského města Burglengenfeldu. Při krátké pracovní návštěvě uskutečněné v úterý 14. září to mohli zkontrolovat zástupci radotínské radnice a navíc upřesnit plány na akce v nejbližší době.
 • Domluveno - hasičská zbrojnice i městské akce

  01.04.2019 / Po úspěšné spolupráci v loňském roce bude i letos pokračovat program společných akcí s partnerským městem Radotína, bavorským Burglengenfeldem.
 • Návštěva z partnerského města Burglengenfeldu v Radotíně

  09.04.2018 / 5. a 6. dubna hostil Radotín návštěvu z partnerského města Burglengenfeld. Dvoudenní studijní cestu podniklo 16 německých přátel z Bavorska v čele se starostou Thomasem Geschem a dalšími pracovníky tamější radnice.
 • Čtvrt století dobré praxe

  09.10.2017 / Letos je to 25 let od chvíle, kdy bylo uzavřeno partnerství mezi Radotínem a Burglengenfeldem. 5. a 6. října se uskutečnila studijní cesta vedení a zaměstnanců radnice za poznáním a inspirací do partnerského města.
 • Plány na rok 2016-2017

  14.03.2016 / Spolupráce mezi partnerskými městy Radotínem a hornofalckým Burglengenfeldem pokračuje i letos. Rok 2017 navíc bude významný a plány oslav se již rodí.
 • Oslavy 25 let partnerství jsou nalinkovány

  30.05.2016 / V polovině května se uskutečnila oficiální návštěva zástupců radnice Prahy 16 v Horní Falci, při níž dostaly jasné rysy oslavy blížícího se 25. výročí zahájení spolupráce mezi Radotínem a Burglengenfeldem.
 • Věž pro Radotín

  16.04.2014 / V partnerském městě Městské části Praha 16, bavorském Burglengenfeldu, stojí Radotínská věž. K jejímu slavnostnímu předání a současně i k otevření stálé expozice představující místním jejich české partnerské město došlo v sobotu 12. dubna.
 • Partnerská spolupráce Radotína a Burglengenfeldu pokračuje

  08.09.2015 / V sobotu 5. září přivítal Radotín delegaci z partnerského města Burglengenfeldu. Starosta Karel Hanzlík provedl německé hosty středem městské části a představil realizované i připravované projekty.
12Zveřejněno: 16.01.2013 –Admin Admin ; Přečteno 22547 x