Pravidelná koordinační schůze radnice s veliteli místních bezpečnostních složek

Na pozvání starosty Městské části Praha 16 Karla Hanzlíka se ve čtvrtek dopoledne sešli na radnici čelní zástupci místních oddělení Policie České republiky, Městské policie hlavního města Prahy a představitelé vedení Radotína. Schůze se účastnil rovněž majitel bezpečnostní agentury, která od začátku prázdnin pomáhá místním policejním složkám vykonávat dohled v problematických lokalitách.

Smyslem tohoto pravidelného setkání je zejména optimalizace spolupráce bezpečnostních složek, sdílení postřehů, zkušeností a námětů z terénu pro efektivní řešení otázky pořádku a bezpečnosti.

Letní měsíce jsou potenciálně rizikovější z důvodu čerpání dovolených v době letních prázdnin, kdy se státní i městská policie potýká s nedostatkem strážníků a policistů ve službě. V případě městských strážníků představuje tento podstav třiceti procentní personální snížení. Ve snaze minimalizovat možné dopady této skutečnosti na udržení pořádku a bezpečnosti v ulicích najímá radnice opakovaně na letní období služby bezpečnostní agentury. To významně pomáhá zejména v problematických lokalitách předcházet potížím, případně rovnou řešit méně závažné krizové situace. Pracovníci bezpečnostní agentury tak vykonávají především dohledovou činnost a v případě deliktů přivolávají policii, jelikož nedisponují potřebnými pravomocemi. Preventivní přítomnost těchto pracovníků a jejich intervence umožňuje policii i v letním podstavu pracovat efektivně.

Na čem se všichni účastníci schůze shodují a kde vnímají problém je často nedostatečná součinnost občanů, kteří si všimnou porušování veřejného pořádku, ale nekontaktují policii a o těchto problematických situacích informují se zpožděním několika dní zejména na sociálních sítích. Pokud však v inkriminovanou dobu není kontaktována policie, není možné problém okamžitě a efektivně řešit. 

Představitelé radnice a pořádkových služeb tak žádají občany, aby v případě, že zaznamenají porušování veřejného pořádku nebo trestně právní jednání, aby o tom neprodleně informovali státní nebo městskou policii na bezplatných telefonních linkách 156 nebo 158. Obě policie na tato upozornění musí a budou reagovat.


Zveřejněno: 02.08.2024 – Ing. Pavlína Holá ; Přečteno 1104 x