Jak se chránit před napadením

Nespoléhejte na to, že zrovna vám se to stát nikdy nemůže. Nepřipravenost a improvizace obrany nevedou většinou k úspěchu.

Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku „počítá”. Třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany, mezi něž patří například obranný sprej, paralyzér, plynová pistole, osobní alarm nebo intenzivní svítilna. Kdo je připraven, není překvapen – to je v mnoha případech platná poučka. V případě přepadení však musíte počítat s momentem překvapení, nervozitou, strachem, není ani vyloučeno, že obranný prostředek napadená osoba vůbec nepoužije.

Snažte se omezit  možnost toho, že se stanete obětí přepadení, napadení nebo sexuálního útoku, a řiďte se následujícími doporučeními:

Jdete-li pěšky, věnujte pozornost svému okolí a všímejte si podezřelých osob. Pokud jdou proti vám, přejděte třeba na druhý chodník nebo změňte trasu. Máte-li pocit, že vás někdo sleduje, vyhledejte přítomnost lidí nebo pomoc u nejbližšího domu. Pokud to není možné, zavolejte někomu blízkému nebo to alespoň předstírejte. Nechoďte temnými průchody, buďte obezřetní při cestě neosvětlenými a nepřehlednými místy, a to i pokud procházíte kolem zaparkovaného vozidla s osádkou. Dbejte na ostražitost, když vstupujete do vchodu domu a do výtahu. Nepřijímejte odvoz ani doprovod od neznámých lidí, nevyužívejte při cestování autostopu. V nočních hodinách se vyhněte čekání na opuštěných zastávkách (raději využijte vozidel taxislužby nebo si předem dohodněte odvoz s někým blízkým). Šperky, které máte na sobě, se snažte ukrýt pod oděvem, na vyzývavé šaty si v nočních hodinách raději oblékněte méně nápadné oblečení.

Pokud chodíte často domů pozdě v noci, zvažte možnost absolvování kurzů sebeobrany nebo pořízení si nějakého prostředku k zastrašení útočníka nebo k obraně. Mějte ale na paměti, že v případě nepřiměřené obrany můžete vážně zranit nebo i usmrtit útočníka! Další nepříjemností může být to, že neodhadnete své síly a útočník vaši zbraň využije proti vám.

Jedete-li autem: Před nástupem do svého vozu se rozhlédněte, není-li někdo podezřelý v blízkosti (hrozí krádež vozu nebo únos za pomoci vašeho vozu). Po nástupu do vozu zamkněte zevnitř všechny dveře. Všímejte si aut, která jedou za vámi třeba podezřele dlouho, pokud máte pocit, že vás někdo sleduje, zastavte na frekventovaném místě a zkuste ho nechat předjet. Pokud budete sledováni i nadále, informujte Policii. Jedete-li sami, zejména v noci, nezastavujte na osamělých a temných místech. Při tankování nebo např. při opravě defektu pneumatiky vždy zamkněte vůz (hrozí krádež cenností). Nezastavujte podezřele vypadajícím stopařům.

Jedete-li hromadnou dopravou, pozorujte své spolucestující a všímejte si podezřelých osob. Při jízdě noční tramvají nastupujte vždy do prvního vozu a pokuste se sedět blízko řidiče, při jízdě vlakem nezůstávejte (zejména v noci) sami v kupé – pokuste se najít takové s důvěryhodně působícími spolucestujícími nebo vyhledejte průvodčího a požádejte ho o občasnou kontrolu vašeho kupé. Při nočním cestování se snažte neusnout, zvlášť, pokud jedete sami.

Zveřejněno: 23.07.2015 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 5799 x